Musa cinayetinde sil baştan...

Musa cinayetinde sil baştan...
Musa cinayetinde sil baştan...
Musa Kang cinayetinde bir kişi daha tutuklandı. Musa'nın son kamera görüntülerine takılan genç, 'Musa'ya hırsızlık yaptıracaktım...' dedi
Haber: İKRAM TEKMANLI / Arşivi

ERZURUM - Kaybolduktan bir hafta sonra cesedi bulunan 13 yaşındaki Musa Kang cinayetinde önemli gelişme: Musa’nın kuzeninden sonra bir kişi daha tutuklandı. Tutuklu B.E., 16 yaşında. B.E.’nin 3 Kasım günü Musa’yla birlikte yürürken güvenlik kameralarına takılan kişi olduğu anlaşıldı.
İddiaya göre kapüşonlu montta Musa’nın olduğu sanılan kan izlerine de rastlandı. B.E.’nin montu ve ayakkabıları dün uçakla Ankara’daki  Kriminal Laboratuvarı’na yollandı. 

Görgü tanığı karmaşası!
Erzurum’da yaşayan ilköğretim öğrencisi Musa Kang, 3 Kasım sabahı okul yolunda yanına gelen 17- 18 yaşlarındaki kapüşonlu bir gençle birlikte gittikten sonra kayboldu. 9 Kasım günü metruk bir binada cesedi bulundu.  “Musa’yı götüren buydu” diyen görgü tanıklarının ifadesi doğrultusunda 12 Kasım günü Musa’nın kuzeni S.K. tutuklandı. 17 yaşındaki S.K., suçlamaları reddetti.  
Tutuklu sayısı dün ikiye çıktı. Pazar akşamı yapılan operasyonla gözaltına alınan B.E.; Çocuk Şube Müdürlüğü’nde psikolog eşliğinde savcıya ifade verdikten sonra çıkarıldığı nöbetçi mahkemede tutuklandı.
Daha önce S.K.’yı teşhis eden görgü tanıkları bu kez B.E.’yi görünce “Musa’yı götüren buydu” dedi.
Hırsızlıktan 52 suç kaydı bulunan ve uçucu madde bağımlısı olduğu belirtilen B.E.’nin psikoloğa verdiği ifadede şöyle dediği iddia edildi:
“Musa’yı önceden tanımazdım. O gün okul önünde gördüm. Korkak bir çocuk olan Musa ’yı okul yolundan hırsızlık yaptırmak amacıyla tehdit ederek götürdüm. İstasyon yakınındaki alışveriş merkezi civarında iki tur attık. Sonra o metruk binaya gittik. Ben bağırınca Musa, korkudan titremeye başladı. Üzerine gidince yere düştü ve kafasını taşa çarptı. Kafasından kan aktığını görünce korktum ve kaçtım. Eğer beni bir daha cezaevine atarsanız, kendimi öldürürüm.”  
Ancak 16 yaşındaki zanlının psikoloğu ve avukatı eşliğinde cumhuriyet savcısına verdiği ifadede suçlamayı reddettiği öğrenildi.
B.E. savcılık ifadesinde “Musa’yı okuldan aldım olay yerine kadar götürdüm. Hırsızlık yaptırmak için tehdit ettim. Ancak ben öldürmedim. Olay yerinde alkol alan amcasının oğlu S.K., geldi bana bağırdı. Ben de Musa’yı bırakarak kaçtım. Görüntülerdeki kapüşonlu benim ama cinayeti ben işlemedim” dedi.
Linç edilme endişesi ile işlemleri gece geç vakitlerde yapılan B:E. nitelikli adam öldürme suçundan tutuklanarak cezaevine yollandı. 

‘Bir iki gün içinde çözeriz’
Savcılık yetkilileri ise “Musa’nın cesedinin bulunduğu yer B.E.’nin yapıştırıcı kokladığı bir yer. B.E. ile Musa arasındaki bağ, tam olarak belli değil. Olay yerinde yedi kişiye ait bulgu var ama (kuzen) S.K’ya ait bir bulgu şu an için yok. Bir iki gün içerisinde cinayetin aydınlanacağını tahmin ediyoruz” diye  konuştu.