Musa Kang cinayetinde kuzen serbest bırakıldı

Haber: TURGAY İPEK / Arşivi
İKRAM TEKMANLI / Arşivi

ERZURUM - 3 Kasım’da kaçırıldıktan bir hafta sonra ölü olarak bulunan Musa Kang’ı öldürmekle suçlanan kuzeni 16 yaşındaki S.K. dün tahliye edildi. Tahliye kararı, görgü tanığı karmaşasının ardından geldi.
Erzurum’u birbirine katan cinayetin ardından Musa’nın ilöğretim okulundan üç arkadaşı, Musa’nın olay günü son olarak beraber görüldüğü gencin S.K. olduğunu teşhis etmiş, bunun üzerine 12 Kasım’da S.K. tutuklanmıştı.
Ancak S.K.’nın tutuklanmasından günler sonra bu kez 16 yaşındaki B.E. aynı cinayetle ilgili olarak yakalandı. Aynı görgü tanıkları bu kez B.E. için “Musa’yı götüren asıl buydu” deyince ortalık karıştı. 
S.K.’nın avukatları “S.K.’yı daha önce teşhis eden üç ilköğretim okulu öğrencisi, kapüşonlu olarak güvenlik kameralarında görünen B.E.’yi teşhis ettiler. Böylece S.K.’nın tutuklanmasıyla ilgili eldeki tek gerekçe çürümüş oldu. Cumhuriyet Savcılığı’na tutuksuz yargılanması için başvuru talebinde bulunduk. Savcılık, mütalaanın ardından dilekçeyi Nöbetçi Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderdi. Mahkeme de talebimizi haklı bularak tahliye kararı verdi. Bir saat içinde S.K. cezaevinden tahliye edilecek” dedi.
Öte yandan madde bağımlısı ve hırsızlıktan sabıkalı olduğu belirtilen B.E.’nin evinde olay günü Musa’yla birlikte kameralara yakalandığında giydiği kapüşonlu mont da bulundu. Üzerinde kan lekeleri bulunan mont analize yollandı.
16 yaşındaki S.K. ile madde bağımlısı ve çeşitli suçlardan kaydı bulunan aynı yaştaki B.E. dün önce yüzleştirildi, ardından da Musa’nın cesedinin bulunduğu metruk binaya götürülerek yer gösterme yapıldı.
Musa cinayetiyle ilgili olarak tutuklanan kuzen S.K. ile madde bağımlısı B.E., kapalı araçla ve sıkı güvenlik önlemleri altında cezaevinden adliyeye getirildi. Burada Cumhuriyet Savcısı tarafından yüzleştirilen cinayet şüphelilerden S.K., madde bağımlısı genci tanımadığını, cesedin bulunduğu binaya ilk kez geldiğini, cinayetle ilgisi olmadığını söyledi.
Şüphelilerden B.E ise, “Musa’yı alıp metruk binaya geldim. Binanın içine girdikten sonra Musa’nın elindeki poşeti kuyuya, üzerine de kemik parçalarını attık. 3- 5 dakika sonra Musa önde ben arkada dışarı çıkarken, S.K. taşa dayanmış içki içiyordu. Musa, S.K’yı görünce yardım istedi. S.K. bana bağırınca kaçtım” dedi.
Cinayetin işlendiği metruk binada yaklaşık 20 dakika kadar kalan iki tutukluya, Cumhuriyet Savcısı yer gösterme yaptırdı. Polisin kamerayla kayıt altına aldığı yer gösterme sırasında S.K.’nın yakınlarının da gelişmeleri uzaktan izlediği görüldü. (dha)