Musa kurtarılamadı, gözler katilde

Musa kurtarılamadı, gözler katilde
Musa kurtarılamadı, gözler katilde

Musa Kang en son 3 Kasım günü saat 07.07?de bir gençle yürürken kameraya takıldı. İşkenceyle öldürülen Musa?nın cesedi altı gün sonunda eve 4 kilometre uzakta metruk bir binada bulundu. FOTOĞRAF: TEVFİK AKAN / DHA

İnternetteki oyunlardan büyük paralar kazandığı için kaçırıldığı öne sürülen 13 yaşındaki Musa Kang'ın cesedi altı gün sonunda bulundu. Musa işkenceyle öldürülüp cesedi boş bir binaya atılmış
Haber: TURGAY İPEK / Arşivi
TEYFİK AKAN / Arşivi

ERZURUM - Erzurum’daki evinden 3 Kasım günü cebinde 1 lirayla çıkan ve bir daha kendisinden haber alınamayan 13 yaşındaki Musa Kang önceki gün metruk bir binada ölü olarak bulundu. İlk belirlemelere göre ‘işkence’ ile öldürülen Musa’nın ‘internet kurdu’ olduğu ve internette oynadığı paralı oyunlar nedeniyle öldürülmüş olabileceği öne sürüldü. Polis ve ailesi bu iddiayı doğrulamadı.
3 Kasım. Erzurum Bakırcı Mahallesi, Cennet Çeşme Sokak: Seyyar satıcı Necmettin Kang’ın altı çocuğundan dördüncüsü Musa, babasından 1 lira harçlık aldı ve sabah 06.45’te, yani her zamankinden yarım saat erkenden 300 metre uzaklıktaki Ömer Duygun İlköğretim Okulu’na gitmek üzere evinden çıktı. Annesi Fadime Kang’ın ve öğretmeninin anlatımına göre son günlerde çok düşünceliydi.
Musa, evden çıktıktan sonra arkadaşlarının “Görsek tanırız” dediği 17-18 yaşlarındaki bir erkeğin peşinden ağlayarak gitti, arkadaşlarına da “Siz gidin. Ben birazdan gelirim” dedi. Musa ve birlikte yürüdüğü genç aynı gün saat 07.07’de okulun yakınındaki bir yurdun güvenlik kamerasına da yakalandı. Bu, Musa’nın sağ olarak görüldüğü son görüntüler oldu.
İstasyon semtinde DDY ambarları civarında üzerinde Musa’nın ağabeyinin adının yazılı olduğu yırtılmış bir etiket bulununca çalışmalar buraya kaydırıldı. Polis önceki gece saat 23.00 sularında buradaki metruk bir binada Musa Kang’ın cesedine ulaştı. Ceset, 2 metrelik bir çukurda üzeri taşlarla örtülü vaziyette bulundu. Öldürüldükten sonra birkaç gün önce buraya atıldığı sanılan ceset otopsinin ardından dün ailesine teslim edildi.
Musa Kang her yerde arandığı altı gün boyunca TV programlarına da konu oldu. Programlardan birinde Musa’nın internette oynanan Metin-2 adlı oyundan kısa süre önce çok para kazandığını, hacker’larca kaçırılmış olabileceğini öne sürüldü.
Bir salgın halini alan oyunda oyuncu, yarattığı karakterleri ‘güçlendirip’ satıyor. Ancak şifreyi kıran polis Musa’nın ‘amatör’  bir oyuncu olduğunu görerek bu ihtimali devre dışı bıraktı.  Musa’nın ağabeyi Abdülkadir Kang da “Musa zeki çocuktu ama söylendiği gibi internet kurdu değildi. İnternette kendi ödevini çıkaramayan çocuk şifre kırabilir mi” dedi. 

Erzurum’da linç havası
Erzurum’da ise ‘linç havası’ esiyor. Musa’nın ‘katili’nin Gürcükapı Polis Merkez Amirliği’ne getirildiği dedikodusu üzerine 500 kişilik öfkeli kalabalık ‘Burası Erzurum buradan çıkış yok’ sloganıyla karakola yürüdü. Polis getirilen alkollü kişinin olayla ilgisi olmadığını söyleyip gruptan birkaç kişiye içeriyi gezdirse de  ikna olmayan kalabalığa karşı merkezin çevresine barikatlar kuruldu.  Öfkeli grup uzun süre sonunda dağıldı.