Musa'nın katil zanlısı ailenin içinden çıktı: Kuzen tutuklandı

Musa'nın katil zanlısı ailenin içinden çıktı: Kuzen tutuklandı
Musa'nın katil zanlısı ailenin içinden çıktı: Kuzen tutuklandı

?İnternet kurdu? olduğu iddia edilen Musa 3 Kasım?da kayboldu. Son olarak bir güvenlik kamerasında kapüşonlu gençle yürürken görüldü. Ceset 9 Kasım?da bulundu. Aynı gün linç kalabalığı oluştu.

Hacker'lar tarafından kaçırıldığı iddia edilen Musa'nın katil zanlısı olarak kuzeni tutuklandı. Tutuklu genç ve ailesi ise suçlamaları reddedildi

ERZURUM - 3 Kasım sabahı okula gitmek için Erzurum’daki evinden çıkıp kaybolan ve cesedi altı gün sonra metruk bir binada bulunan Musa Kang cinayetinde bir kişi tutuklandı. 17 yaşındaki zanlı, Musa’nın kuzeni.
13 yaşındaki Musa Kang, en son kapüşonlu bir gençle ağlayarak giderken görülmüş, bu görüntüler bir güvenlik kamerasına da takılmıştı. Olay üzerine Erzurum’da kapüşonlu gence benzeyen 350 kişiyi kimlik kontrolünden geçiren polis önceki akşam 17 yaşındaki S.K.’yı gözaltına aldı. Musa’nın okul arkadaşlarının teşhis ettiği S.K., yaşı küçük olduğu için bir psikolog ve ağabeyinın eşliğinde poliste ifade verdi. Ardından dün sabaha karşı ‘Nitelikli kasten adam öldürme’ suçlamasıyla çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanarak cezaevine yollandı. 

‘İşkence izi yok’
Erzurum Valisi Sabahattin Öztürk, dün Emniyet Müdürü Yusuf Çalkavur ile valilikte bir basın toplantısı düzenledi.
Vali Öztürk’ün verdiği bilgilere göre: ‘Aynı zamanda Musa’nın kuzeni olan S.K. 17 yaşında. Babasıyla birlikte demir atölyesinde çalışıyor. Olaydan sonra basına sızan bilgilerin aksine Musa başı ezilerek öldürülmedi, kollarının bileklerinin kesildiği iddiası da doğru değil. Cinayetin ardında Musa’nın internet oyunlarında kazandığı paraların olduğu iddiasıyla ilgili bir bulguya da rastlanmadı. Spekülasyonlar nedeniyle bu konu ayrıca inceleniyor.
Vali Öztürk, “Otopsiye gönderdiğimiz şeyler var. Henüz sonuç gelmedi. Ankara’ya kriminale gönderdiğimiz şeyler var. Bekliyoruz. Ayrıca buna yardım eden kişiler de olabilir. Şahıs tutuklandı. Ancak hukuki anlamda kesin suçlu henüz belli değil” dedi. 

İki baba da şokta
S.K.’nın babası, 9 Kasım günü Musa’nın katilinin bulunduğu dedikodusu üzerine, “Musa’ya uzunan eller kırılsın” diyerek yürüyen kalabalığın içindeydi. Baba E. Kang, “Oğlum o gün ağabeyiyle birlikte bir köye kapı takmaya gitmişti. Bu olayla ilgili yok” diyerek suçlamayı reddetti. S.K.’nın ağabeyi de “Polis olayı çözemedi. Suçu bizim üstümüze atıyor” diye konuştu. Aile S.K.’nın olay günü köyde olduğuna dair görgü tanığı bulabileceklerini söyledi.
Musa’nın babası Nejmettin Kang se şokta: “Yeğenim S. de benim bir evladımdı.  İnanmak istemiyorum. Kardeşimin oğlu. Evmize teklifsiz girip çıkar. Kardeşim ve çocukları Musa’nın cenazesinde vardı. Ama S.’yi göremedim.” 
Musa ortadan kayboluşundan itibaren televizyonda bu tip olayları ‘çözmek’ amacıyla hazırlanan  programlara konu oldu. Ekrana çıkan bir ‘tanık’ın ifadesi üzerine 13 yaşındaki Musa’nın bir internet kurdu olduğu, bu yüzden kaçırılmış olabileceği gündeme geldi. İddialara göre Musa Metin-2 oyunu sayesinde büyük paralar kazanmıştı.
Ancak ne polis, ne de ailesi bu iddiayı doğruladı. Musa’nın ağabeyi, “Musa zeki bir çocuktu. Ama internetten ödevini bile çıkaramazdı, ben yapardım” dedi. Polis Musa’nın internette amatör bir oyuncu olduğunu belirledi. (dha)