Musa'nın oyun dünyasında bir karakter bir BMW etti

Musa'nın oyun dünyasında bir karakter bir BMW etti
Musa'nın oyun dünyasında bir karakter bir BMW etti

?Bilgisayar kurdu? olan 13 yaşındaki Musa?nın katili bulunamadı.

KOCAELİ / ERZURUM - Bilgisayar kurdu diye tanınan 13 yaşındaki Erzurum’lu Musa Kang’ın ölümü, geliştirilmiş karakterlerin bazen ‘bir BMW otomobile takas edildiği’ online oyunları gündeme getirdi. Erzurum polisi ise katili bulmak için aralarında Almanya’dan gelenlerin bile olduğu yüzlerce ihbarla boğuşuyor.
Aralarında ‘Metin 2’, ‘Ogame’, ‘Knight Online’ gibi pek çok online  oyunun Türkiye yetkili genel satıcısı şirketin yöneticisi Sadun Kaya, Erzurum’da kaybolduktan altı gün sonra cesedi bulunan ölümünden son derece üzüntü duyduklarını belirterek, bir karakteri geliştirmeye yönelik stratejik online oyunların böylesi bir adli olayla anılmasının üzüntü verici olduğunu söyledi. Kaya Türk oyun sektörüyle ilgili şu bilgileri verdi:
“Bu olayla birlikte gündeme gelen oyun sektörü, Türkiye’de 2 milyondan fazla kullanıcısı olan dev bir sektördür. Bu sektörün dünyada 55 milyar doların üzerinde cirosu bulunuyor. Bu pazarda faaliyetimizi, insanlara zarar vermeden sürdürmeye çalışıyoruz. Erzurum’daki ya da benzer olaylarla adımızın anılması, oyunu kötü bir şeymiş gibi göstermek doğru değil. Oyundaki amaç strateji ve zeka geliştirmektir. Askeri kuruluşlarda da eğitim amaçlı simülasyon oyunlar kullanıyor.”
Sadun Kaya, bu tür oyunlarda geliştirilen karakterlerin zaman zaman satılabildiğine değinerek, kişilerin oyundaki karakterleri dilediği gibi satabileceğini, bu konuda yasal bir engelin bulunmadığını öne sürdü.
“Karakterin üzerindeki donanıma göre fiyatı artıyor ama Erzurum’daki olayla gündeme gelen ’Metin 2’ oyunundaki karakterlerin değeri fazla değildir” diyen Kaya, şöyle devam etti:
“Maksimum 200 ile 500 TL arasında değişir, bu da nadir bir durumdur. Ancak  ’Knight Online’ gibi oyunlarda karakterlerin satışında, donanımına göre daha fazla değer biçilmektedir. 20-25 bin TL’lik münferit satışlar yapıldığı oldu. Hatta geçen yıl İstanbul’dan bir tekstilci İzmit’e gelerek, BMW marka otomobiliyle ’char’ı (oyunda oluşturulan karakter) takas etti. Ancak bu örnekler fazla değildir.”

350 kapüşonlu sorgulandı
Erzurum’da polis, Musa’nın katilinin peşinde. Bakırcı Mahallesi’ndeki evlerinden 3 Kasım günü saat 07.00’de okula gitmek için çıkan  Musa Kang, yolda 17-18 yaşlarındaki gençle buluştu. Evden her zamankinden 15 dakika önce çıkan ve çevredeki işyerlerinin güvenlik kameralarına yansıyan görüntülerde cinayet şüphelisi ile yanyana yürüyerek gittiği görülen Musa, 9 Kasım günü öldürülmüş olarak bulundu. Polisin yaptığı aramalarda metruk bir binada Musa’ya ait defter ve kitapların bulunması, cesede ulaşılmasında etkili oldu. Emniyet Müdürü Yusuf Çalkavur, robot resmin henüz çizilemediğini, bir hafta içinde kapüşonlu gence benzer 350 kişinin kimlik kontrolünden geçirildiğini açıkladı.Erzurum Valisi Sebahattin Öztürk de  “Konuyla ilgili olduğu iddiasıyla 500’e yakın ihbar aldık. Almanya’dan bile arayan var. Her ihbarı değerlendiriyoruz” dedi. (aa, dha)