Musa'nın oyun dünyasında bir karakter bir BMW etti

ilköğretim okulu öğrencisi 13 yaşındaki Musa Kang'ın katilinin şüphelisi olduğu iddiasıyla kuzeni 17 yaşındaki S.K. tutuklandı. Öte yandan bilgisayar kurdu diye tanınan 13 yaşındaki Erzurum'lu Musa Kang'ın ölümü, geliştirilmiş karakterlerin bazen 'bir BMW otomobile takas edildiği' online oyunları gündeme getirdi. Erzurum polisi ise katili bulmak için aralarında Almanya'dan gelenlerin bile olduğu yüzlerce ihbarla boğuşuyor.ERZURUM'da 3 Kasım sabahı okula giderken kapüşonlu bir genç tarafından kaçırıldığı ileri sürülen ve bir hafta sonra cesedi bulunan ilköğretim okulu öğrencisi 13 yaşındaki Musa Kang’ın katilinin şüphelisi olduğu iddiasıyla kuzeni 17 yaşındaki S.K. tutuklandı.
Erzurum Emniyet Müdürlüğü'nün, olayın failini yakalamak için özel ekip oluşturarak sürdürdüğü yoğun operasyonlar dün akşam olumlu sonuçlandı. Öldürülen Musa Kang'ın son görüldüğü ve güvenlik kamerasına yansıyan kopüşonlu gence benzeyen yaklaşık 350 kişi kimlik kontrolünden geçirildi.
Eldeki tüm ipuçlarını değerlendiren ekipler, cinayet şüphelisi olarak Musa Kang'ın amcasının oğlu 17 yaşındaki S.K.'yı dün gece gözaltına aldı. Musa'yı son gören arkadaşları, gözaltına alınan S.K.'yı teşhis etti.
Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şubesi'nde sorgulanan S.K., çıkarıldığı nöbetçi mahkemede cinayet şüphelisi olarak tutuklandı.

BİR KARAKTERE BİR BMW

Aralarında ‘Metin 2’, ‘Ogame’, ‘Knight Online’ gibi pek çok online oyunun Türkiye yetkili genel satıcısı şirketin yöneticisi Sadun Kaya, Erzurum’da kaybolduktan altı gün sonra cesedi bulunan ölümünden son derece üzüntü duyduklarını belirterek, bir karakteri geliştirmeye yönelik stratejik online oyunların böylesi bir adli olayla anılmasının üzüntü verici olduğunu söyledi. Kaya Türk oyun sektörüyle ilgili şu bilgileri verdi:
“Bu olayla birlikte gündeme gelen oyun sektörü, Türkiye’de 2 milyondan fazla kullanıcısı olan dev bir sektördür. Bu sektörün dünyada 55 milyar doların üzerinde cirosu bulunuyor. Bu pazarda faaliyetimizi, insanlara zarar vermeden sürdürmeye çalışıyoruz. Erzurum’daki ya da benzer olaylarla adımızın anılması, oyunu kötü bir şeymiş gibi göstermek doğru değil. Oyundaki amaç strateji ve zeka geliştirmektir. Askeri kuruluşlarda da eğitim amaçlı simülasyon oyunlar kullanıyor.”
Sadun Kaya, bu tür oyunlarda geliştirilen karakterlerin zaman zaman satılabildiğine değinerek, kişilerin oyundaki karakterleri dilediği gibi satabileceğini, bu konuda yasal bir engelin bulunmadığını öne sürdü.
“Karakterin üzerindeki donanıma göre fiyatı artıyor ama Erzurum’daki olayla gündeme gelen ’Metin 2’ oyunundaki karakterlerin değeri fazla değildir” diyen Kaya, şöyle devam etti:
“Maksimum 200 ile 500 TL arasında değişir, bu da nadir bir durumdur. Ancak ’Knight Online’ gibi oyunlarda karakterlerin satışında, donanımına göre daha fazla değer biçilmektedir. 20-25 bin TL’lik münferit satışlar yapıldığı oldu. Hatta geçen yıl İstanbul’dan bir tekstilci İzmit’e gelerek, BMW marka otomobiliyle ’char’ı (oyunda oluşturulan karakter) takas etti. Ancak bu örnekler fazla değildir.”