Müşavir Kartal tutuklandı

Başbakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Mehmet Kartal, Belçika'da bir işadamının kaçırılması olayına karıştığı iddiasıyla tutuklandı. Başbakanlık: Hakkında işlem başlattık.

ANKARA - İşadamı Eray Serimözü'nün Brüksel'de kaçırılması olayına karıştığı iddia edilen Başbakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Mehmet Kartal tutuklandı.
Başbakanlık Sözcüsü Akif Beki, Belçika'da tutuklanan Kartal hakkında işlem başlatıldığını açıkladı. Akif Beki, yıllık izinde olan Kartal'ın durumunu araştırdıklarını belirterek "Haberlere konu olaydaki rolünün ve hukuki durumunun resmen tespit edilmesi halinde gereği yapılacaktır" dedi.
Turizm şirketi sahibi Serimözü'nün, Brüksel'deki evinin önünden 22 Eylül'de kaçırılmasına adı karışan Kartal, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın birçok yurtiçi ve yurtdışı gezisine katılmıştı. 2003'te Başbakanlık kadrosuna alınan Kartal, Akif Beki'nin göreve başlamasıyla birlikte kızağa çekilmişti. Kartal'ın bir ay önce yıllık iznini alarak Belçika'ya gittiği ve daha önce de yıllık iznini birkaç kez bu ülkede geçirdiği belirlendi.
Tabancayla yakalandılar
Kartal, Belçika polisinin operasyonu kapsamında geçen hafta serbest gazeteci Ahmet Yumrukaya'nın da aralarında olduğu dört kişiyle birlikte tutuklanmış, üzerlerinden bir tabanca, iki şarjör ve 36 mermi çıkan zanlıların tutukluluk süresi savcılıkça bir ay uzatılmıştı. Soruşturma kapsamında, AB ülkelerinde 'Türk gazeteci' kimliğiyle adı çeşitli dolandırıcılık suçlarına karışan Yumrukaya'nın, Genk'deki bir kablo şirketini vergi borcu sorununu çözeceğini söyleyerek 2 milyon Belçika Frangı dolandırdığı, Brüksel'deki Beau-Site adlı otelin ücretini, 'NATO'da çalıştığını söyleyerek' Daimi Temsilciliğe gönderttiği ortaya çıkmıştı.
Olaya Avrupa Parlamentosu Milletvekili Vural Öger'in de adı karışmıştı. Serimözü'nü borcu nedeniyle kaçırttığı ileri sürülen Öger, "Aramızda 1998'den kalma bir borç vardı. Serimözü iflas ettiği için parayı ödeyememişti. Kaçırma olayıyla ilgim yok" demişti.
Fotoğrafçı da ceza almıştı
Başbakan Tayyip Erdoğan'ın eski fotoğrafçısı Beşir Coşkun da TRT'yi dolandırmak suçundan toplam 4 yıl 2 ay 16 gün ağır hapis cezası almıştı. Mahkûmiyet kararı Yargıtay'ca onaylanan Coşkun halen Ayaş Cezaevi'nde bulunuyor.


    http://www.radikal.com.tr/7606167606160

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.