Müşir Fuat Paşa Yalısı da yandı

Müşir Fuat Paşa Yalısı da yandı
Müşir Fuat Paşa Yalısı da yandı

İstanbul ’un tarihi mekânlarındaki yangınlar dün Sarıyer İstinye’deki Müşir Fuat Paşa Yalısı’yla sürdü. Yangının zemin kattaki elektrik panosundan çıktığı sanılıyor.
Tarihi Müşir Fuat Paşa Yalısı’nda saat 06.00 sıralarında yangın çıktı. Hemen olay yerine gelen itfaiye ekipleri Dışişleri Bakanlığı İstanbul Temsilciliği ile Karadeniz Ekonomik İşbirliği’nin ortak kullandığı yalıdaki yangını söndürdü. İtfaiye Daire Başkanı Ali Karahan, “Çatı katında kısmi bir yanma vardı. Çökmeler meydana geldi. Binanın taşıyıcı kısımlarında hasar söz konusu değil” dedi.
Alevlerin ilk olarak yalı içerisindeki elektrik panosunda görüldüğünü belirten Dışişleri Bakanlığı İstanbul Temsilcisi Büyükelçi Mehmet Dönmez, “Nöbetçi polis alarmın kendisini uyarması üzerine yangını fark etmiş ve itfaiyeye bilgi vermiş. Büyük yıkım şeklinde bir hasar yok. Söndürme çalışmaları sırasında sıkılan suyun verdiği zarar ve üst kattaki alçıların çökmesi sonucu oluşan hasar var” diye konuştu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi de yangınla ilgili şu açıklamayı yaptı:
“Yangın söndürme çalışmalarına 28 araç, 91 personel katıldı. İlk bulgulara göre yangının zemin katında elektrik panosundan çıktığı ve kablolar vasıtasıyla çatıya yayıldığı tahmin ediliyor. Emniyet Müdürlüğü olay yeri inceleme ve itfaiye ekiplerinin teknik incelemesiyle yangının çıkış noktası ve nedeni belirlenebilecek.”
İstanbul’da daha önce Cağaloğlu’ndaki İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün tarihi binası ile Ortaköy’deki Galatasaray Üniversitesi’nin tarihi binasında yangın çıkmıştı.