Muslukta 'tıss' sesine dönüş

Bu kış yağmur ve kar yağışının sınırlı kaldığı İstanbul'da, barajlardaki doluluk oranı yüzde 50'nin altına düştü. Yaz ayları için kuraklık ve su kesintisi riskinin olduğunu açıklandı.

İSTANBUL - Bu kış yağmur ve kar yağışının sınırlı kaldığı İstanbul'da, barajlardaki doluluk oranı yüzde 50'nin altına düştü. Yaz ayları için kuraklık ve su kesintisi riskinin olduğunu açıklandı. İSKİ (İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi) ve DSİ (Devlet Su İşleri) arasındaki borç sorunu çözülürse, Şile'deki Yeşilçay regülatörü kentin iki aylık su ihtiyacını karşılayarak kuraklığı önleyebilecek. İSKİ Genel Müdürü Dursun Ali Çodur, kente verilen su miktarı artarken, bu yıl son 20 yılın en düşük yağış oranlarının görülmesi nedeniyle barajların boş kaldığını açıkladı.
Dursun Ali Çodur, İstanbul'un bu yaz kuraklıktan kaynaklanan bir su sıkıntısı çekebileceğini söyledi. İstanbul'da son 50 yılın aralık ayı yağış ortalaması 114 kilogram olmasına karşın geçen aralık ayında sadece 44 kg. yağış düştüğünü belirten Çodur, toplam su kapasitesi 863 milyon metreküp olmasına karşın, barajlardaki su miktarının 420 milyon metreküpe, doluluk oranın da yüzde 50'nin altına düştüğünü anlattı.
İSKi: Top DSİ'de...
Çodur, şöyle konuştu: "DSİ'den 2003 yılında bitirilen ve 145 milyon metreküp su sağlayacağı belirtilen Yeşilçay regülatörünü çalıştırmasını istedik. DSİ Genel Müdürü ise 'Borç protokolünü imzalamadan çalıştırmayın' talimatı vermiş. Bizim borç protokolünü imzalamaya niyetimiz yok. Zaten 280 milyon doları faiziyle birlikte Hazine ödüyor. Şu an baraj olmadığı için su boşa akıp gidiyor. Hele önümüzdeki yaz su sıkıntısı olacaksa, her geçen gün ciddi kayıp. Kentin iki aylık su ihtiyacını karşılayacak Yeşilçay regülatörünün derhal çalıştırılmasını istiyoruz. Biraz yağmur yağar, Yeşilçay da çalışırsa, bu yaz su sıkıntısını atlatabiliriz."


    http://www.radikal.com.tr/7360887360880

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.