Musluktan akan mavi su büyük bir skandalı ortaya çıkardı!

Musluktan akan mavi su büyük bir skandalı ortaya çıkardı!
Musluktan akan mavi su büyük bir skandalı ortaya çıkardı!
Suyun mavi olanı gözde turizm beldelerinin manzara fotoğraflarında makbul. Hepimiz musluğumuzu açtığımızda berrak temiz bir suyun aktığını görmek isteriz. Peki ya o bakmaya doyamadığımız manzaralardaki mavi sular musluğunuzdan akarsa? Olmaz demeyin, her an karşılaşabilirsiniz. İSKİ'nin bu konudaki açıklaması skandal niteliğinde!

RADİKAL - Yer Esenyurt'ta bir lokanta. Seyit ve Şefik Karçık'ın işlettiği mekanda musluklardan sık sık mavi su akıyor, bu durum karşısında mekan sahipleri şaşkın ve panik içinde. Mekan sahibi çaresizce gördüğü şeyi anlatıyor; "Gözlerimize inanamadık, çeşmeyi açtığımız anda masmavi sular aktı. Biz de ne olduğunu anlayamadık, içinde zehir mi var ne var anlayamadık. Neticede biz bu suyu içiyoruz yani."

Flash TV'den Yavuz Oymak'ın haberine göre İSKİ'ye başvuran ancak incelemeye gelen İSKİ yetkililerinin "Ne var bunda? Normal." cevabıyla karşılaşan işletme sahipleri çareyi bu olayı basına yansıtmakta buldular. Geçtiğimiz hafta Yavuz Oymak'ın Flash TV'de yayınlanan haberinden sonra mekana tekrar incelemeye gelen İSKİ bu sefer de skandal sayılabilecek bir açıklamaya imza attı.

Bu açıklamaya göre aslında İstanbul'da pek çok ev ve işletmenin musluğundan her an zehir akabilir! Musluktan akan mavi suyun deterjandan kaynaklandığını açıklayan İSKİ bu durumu şöyle özetledi;

"Su kesintilerinde tesisatta bulunan suyun geri akmasını önleyecek aletlerin bulunmadığı binalarda, kesinti sırasında çalışır vaziyette olan çamaşır veya bulaşık makinelerindeki deterjanlı su bina tesisatına dolabilmekte ve daha sonra yeniden gelmesiyle tesisata bağlı diğer musluklarda kısa süreli deterjanlı su akabilmektedir."

Bu açıklama kafalarda pek çok soruyu uyandırdı. Peki hangimiz evimizdeki tesisatta bu aletlerin olduğunu biliyoruz? Su kesintisi sırasında böyle bir durum gerçekleşiyorsa, her han herkesin musluğundan deterjanlı su akması muhtemel değil midir? Esenyurt'ta yaşanan örneğe bakarak benzer bir durumla karşılaşmamak adına, en kısa sürede tesisatlarımızı kontrol ettirmemiz gerektiği ortaya çıkıyor. Hangi birimiz çamaşır ya da bulaşık makinamız çalışırken su kesintisinin yaşanmayacağını garanti edebiliriz ki?

Flash TV'nin ortaya çıkarttığı olayda musluktan akan suyun rengi ve işletme sahiplerinin şaşkınlığı her ne kadar olayı absürt bir noktaya çekse de, İSKİ'den gelen açıklama son derece tedirgin edici. Evlerimizdeki tesisatlar bir kenara dursun, Esenyurt'ta yaşandığı üzere pekala gittiğimiz yiyip içtiğimiz mekanlarda da bu durum yaşanabilir ve biz farkında olmadan deterjanlı suları içebiliriz. Bunun yanında deterjanlı suyla yapılmış yemekleri de pekala yiyebiliriz.