Müslüm bir mucize

Doğuştan bağışıklık sistemi olmayan Müslüm Ökten, kök hücre nakli sonrasında, suyu bile bulunmayan bir gecekonduda altı yaşını doldurdu. Doğanlar Köyü'nde bir gecekonduda oturan Karanfil-Zafer Ökten çifti-nin dördüncü çocuğu Müslüm, sık sık hastalanıyordu.

İZMİR - Doğuştan bağışıklık sistemi olmayan Müslüm Ökten, kök hücre nakli sonrasında, suyu bile bulunmayan bir gecekonduda altı yaşını doldurdu. Doğanlar Köyü'nde bir gecekonduda oturan Karanfil-Zafer Ökten çifti-nin dördüncü çocuğu Müslüm, sık sık hastalanıyordu. Hastane hastane dolaşan Müslüm'e 5.5 aylıkken teşhis konuldu: Doğuştan bağışıklık sistemi etkisiz.
1998'de, 8 aylık Müslüm, kemik iliği kök hücre nakli yapılan en küçük bebeklerden biri olarak evine döndü. Hamal baba Zafer, anne Karanfil, babaanne Satı ile kardeşleri Şahin, Sevilay, Durdu'nun üzerine titrediği Müslüm, seneye okula başlayacak. Bu arada altı gün önce doğan Polat'la evdeki nüfus da sekize ulaştı.
'Yarı uyumlu' nakil
Prof. Dr. Savaş Kansoy "Doğuştan bağışıklık sistemi olmayan bebekler, genelde bir yaşını doldurmadan kaybediliyor. Kök hücreler Müslüm'e, yine damar yolundan kan verilir gibi verildi.
Ağabey 'yarı uyumlu' olduğu halde tuttu ve Müslüm kurtuldu. Böyle sonuç vermeseydi, hijyen ve beslenme açısından yeterli olmayan koşullara dayanamazdı. Anne-babası Müslüm'e çok düşkün. Yaşamasında onların rolü çok büyük" diye konuştu.