Müslüm Gürses'e veda...

Müslüm Gürses'e veda...
Müslüm Gürses'e veda...
Müslüm Gürses bugün Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verildi. Gürses için düzenlenen törende ve cenaze töreninde zaman zaman arbede yaşandı.

İSTANBUL - Yaklaşık 4 aydır tedavi gördüğü yoğun bakım ünitesinde dün hayatını kaybeden Müslüm Gürses için ilk tören Cemal Reşit Rey’de düzenlendi. Teşvikiye Camii' inde öğle namazınını müteakip kılınan cenaze namazının ardından Müslüm Gürses'in cenazesi, Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verildi. Çok sayıda vatandaşın ünlü sanatçıyı son yolculuğunda yalnız bırakmak istememesi cami avlusunda izdihama neden oldu. Gürses'in hayranları tabutun etrafını sardı ve kimseyi tabuta yaklaştırmadı. Bunun üzerine cenaze namazını kıldıracak imam çevik kuvvetten yardım istedi. Önlemleri arttıran çevik kuvvet giriş ve çıkışları kontrol altına aldı.
Cenazeye Ömer Çelik, Kadir Topbaş, Kemal Kılıçdaroğlu , Mustafa Sarıgül, Mehmet Sevigen, Burak Kut, Ferdi Tayfur, Orhan Gencebay, Adnan Şenses, Ebru Yaşar, Ajda Pekkan, Selami Şahin Linet, Kubat, Ümit Besen, Gökhan Güney gibi isimler katıldı.


ANNESİ FENALAŞTI

Törene katılan Müslüm Gürses'in üvey annesi Emine Akbaş, rahatsızlanınca ambulansa götürüldü. Kısa süreli tedavinin ardından tekrar salona dönen Akbaş, uzun süre Gürses'in tabutuna sarılarak ağladı.
Elinde Müslüm Gürses'in fotoğraflarının ve kasetlerinin olduğu bir döviz taşıyan hayranı da tabutun başına gelerek dua etti.
Sanatçı için bugün ilk tören Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda düzenlendi. Törene Gürses'in hayat arkadaşı Muhterem Nur, üvey annesi Emine Akbaş Gürses, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, sanatçılar Orhan Gencebay, Nuri Sesigüzel, Selami Şahin, İzzet Yıldızhan ve Bülent Serttaş katıldı.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da düzenlenen törene çelenk gönderdi.


CENAZENİN İÇERİ GİRİŞİ SIRASINDA ARBEDE ÇIKTI

Bu arada cenazenin salona getirilişi sırasında Gürses'in yakınları olduğunu söyleyen bir grupla görevliler arasında arbede yaşandı. Zorla içeri girmeye çalışan gruba görevliler müdahale etti. Gürses'in yakını olduklarını söyleyen bir gruba bazı vatandaşlar 'cenazeye saygısızlık yapıldığı' gerekçesiyle tepki gösterdi ancak bu kişiler, "Akrabalarıyız." diyerek görevlilere karşı çıktı. Bu grup içeri alınınca ortam sakinleşti. 

Tören sırasında Gürses'in üvey annesi de bir ara fenalaştı. Emine Akbaş Gürses, Gürses'in tabutunun başına gelerek uzun süre ağladı. Ardından da salondan dışarı çıkarıldı. Salona gelen Orhan Gencebay, Muhterem Nur'a başsağlığı diledi. Gencebay ardından da Gürses'in tabutunun başına gitti. Bazı Müslüm Gürses hayranları da ellerindeki, 'Hakkını Helal Et. Elveda Baba' pankartıyla Gürses'e veda etti.

EŞİNİN FOTOĞRAFINI OKŞAYARAK AĞLADI 

Bu arada Muhterem Nur, Müslüm Gürses'in fotoğrafının yakasına takılması sırasında fotoğrafı okşadı. Muhterem Nur, sesi kısık olduğu için muhabirlerin uzattığı mikrofonlara konuşmakta zorlandı. Gürses'in tabutunun salona getirilmesi sırasında ise, Nur duygusal anlar yaşadı.

'O GİTTİĞİ YERDE MUTLU OLACAK'
Törende bir konuşma yapan Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, "Başımız sağolsun. Allah gani gani rahmet eylesin. Mekanı cennet olsun. O bize demişti ki, 'Gittiğin yerde mutlu ol. Ya da gel kalbimde tahta sahip ol'. Biz inanıyoruz ki o, gittiği yerde mutlu olacak, hem de kalbimizdeki tahta sahip olmaya devam edecek" dedi.
Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül ise, "109 günden beri süren bir mücadele. Müslüm babaya karşı hanımefendinin o 109 gün ve öncesinde bir eş olarak ne kadar fedakar olduğunu gördüm. Sizlere çok teşekkür ediyorum. Ahde vefa kadar önemli bir şey yok. Tencere kaynarken herkes var. Tencerenin kaynamadığı günde sizler varsınız, dostları var" diye konuştu.

 

 'DÜNYANIN EN İYİ İNSANINI KAYBETTİK'
Sanatçı Orhan Gencebay da, "Müslüm babayla çok eski dostluğumuz var. Pek sık görüşmezdik ama ne zaman karşılaşsak, 'Nerede kalmıştık?' diye konuya girerdik. Bu dünyada herkes bir görev yapar. Her şeyin bir nedeni vardır. Pirimiz Hz. Mevlana der ki, 'Hizmet ellerine yol açın. Onlar bize hizmet edecekler. Onları sevelim koruyalım ki hizmetlerini yapabilsinler. Yani görev üstlenen kişi görevini iyi yapan kişiye ne mutlu demek istemiştir. Sevgili Müslüm kardeşim bu dünyadaki görevini kendine has bir şekilde yaptı ve göçtü. Görevini iyi yapanların dünyadan göçmesi halinde asıl sevgiliye kavuşacakları için üzgün değildir diye düşünüyorum. Çünkü yaradana kavuşacağız" diye konuştu.
Muhterem Nur ise, "Çok üzgünüm. Bütün sevenlerine teşekkür ediyorum. Dünyanın en iyi insanını kaybettik. Hepinize teşekkür ediyorum" ifadesini kullandı. Sanatçı Selami Şahin de, "Müslüm Gürses kimsenin taklidini yaparak yola çıkmadı. Kendi has çizgisiyle yapılmayanı yaptı. Biz Adana'dan tanışıyoruz. Ben Hataylı'yım. 40 yılı geçti dostluğumuz. Gerçekten Müslüm Gürses'in yeri dolmayacaktır. Onu anlatmak için kelimeler yetersiz kalıyor. Ateş düştüğü yakar. Benim yüreğim yanıyor. Allah'tan rahmet diliyorum" dedi. (Pınar ÇITAK KOYGUN/DHA)