Muş'ta gösterilere kan karıştı: 2 ölü

Muş'un Bulanık İlçesi'nde, DTP'nin kapatılmasını protesto eden grubun başlattığı olaylarda bir manifaturacı dükkanından açılan Kalaşnikof tüfek ateşiyle 2 kişi öldü, 7 kişi yaralandı. İlçe savaş alanına dönerken, işyerleri ateşe verildi, araçlar tahrip edildi, halk evlerine kapandı. Güvenlik güçleri çevre il ve ilçelerden takviye gelen ekiplerle Bulanık'ta geniş çaplı güvenlik önlemi aldı.

 

Adobe Flash Player YükleAdobe Flash Player Yükle

 Muş'un Bulanık ilçesi'nde saat 11.00 sıralarında Aslanpaşa Caddesi üzerinde bulunan kapatılan DTP’nin ilçe binası önünde, basın açıklaması yapacaklarını söyleyen bir grup toplandı. Bu sırada olaylar çıkabileceği ihtimaliyle bazı esnaf işyerini kapattı.
Kısa sürede sayıları 1500'e yaklaşan kalabalık burada DTP'nin kapatılmasını protestoya başlarkan, polis de çevrede önlem aldı. Kalabalık arasından yaklaşık 150 kişilik grup, çevredeki araçlara ve işyerlerine taşlı saldırı başlattı. Polisin aldığı önleme karşın saat 12.00 sıralarında Şehit Üsteğmen Suat İsakoğlu Caddesi'nde manifaturacılık yapan Turan Bilen, otomobilinin ve işyerinin tahrip edildiği iddiasıyla göstericilere Kalaşnikof tüfekle silahla ateş açtı.

2 ÖLÜ, 7 YARALI
İşyerinden açıldığı belirtilen ateşle muhtar Kemal Kayacan yaşamını yitirirken, 8 kişi vücutlarına isabet eden kurşunla yaralandı. Yaralılardan Necmi Oral, Muş'a hastaneye götürülürken yolda yaşamını yitirince ölü sayısı 2'ye çıktı.
Yaralı 7 kişiden durumu ağır olanlar 1 kişi Muş Devlet Hastanesi'nde 6'sı ile Bulanık ve Mazgirt'te tedaviye alındı.
Polis olaylarda kullandığı Kalaşnikof tüfeğin ruhsatlı olduğu söylenen manifaturacı Turan Bilen'i gözaltına aldı.

İLÇE SAVAŞ ALANINA DÖNDÜ
Gösteriler sırasında 2 kişinin ölmesi, 7 kişinin de yaralanması olayları çığırından çıkmasına neden oldu, güvenlik güçleriyle göstericiler arasında çatışma saatlerce sürdü.
Polisin gözyaşartıcı bomba ve tazyikli su kullanarak yaptığı müdahaleye rağmen sayıları giderek artan göstericiler, bazı işyerleri ve araçları ateşe verdi. Saatlerce süren olaylarda göstericiler ilçenin altını üstüne getirirken aralarında banka şubeleri, dersaneler ve Ak Parti binasının da bulunduğu birçok binayı ateşe verip tahrip etti.
Bulanık ilçesine giriş ve çıkışları kontrol altına alan güvenlik güçleriyle sokak alaranı dağılan göstericiler arasındaki çatışma saatlerce devam etti.
Olaylar nedeniyle çok sayıda öğrenci ilköğretim ve liseye gitmedi. Bu nedenle okullarda dersler yapılamadı.

BAŞKANLARDAN FARKLI AÇIKLAMALAR
Bulanık Belediye Başkanı DTP'li Ziya Akkaya, “Olayın ardından ilçede büyük gerginlik var. Yatıştırmakta zorlanıyoruz. Vatandaşlar evlerinden dışarıya çıkamıyor. Halk panik içinde. Birçok işyeri ateşe verildi” dedi.
Muş Belediye Başkanı AK Partili Necmettin Dede, Bulanık İlçesi'nde olaylar devam ederken televizyonların canlı yayınında açıklamalar yaparak çatışmanın kan davası ve aşiret ilişkisinden kaynaklandığını ileri sürdü.
Başkan Dede, aşiret ileri gelenlerinin araya girmesiyle olayların yatışacağını umduğunu belirterek, “Türkiye'nin kardeşliğe ihtiyacı var. Herkes bunu istiyor” dedi. 

YARALILARIN KİMLİKLERİ

Bulanık'ta Kemal Kayacan ve Necmi Oral'ın öldürüldüğü olayda yaralanan 7 kişi şunlar:
Amdullah Güvercin, Sabit Çiftçi, Kenan Gündüz, Cüneyt Çelik, Abdülkerim Çelik, Heybet Kondu ve Lokman Sönmez

“LİNÇ EDECEKLERDİ, ATEŞ ETTİM”
Gösteriler sırasında işyerinin taşlanması üzerine Kalaşnikof tüfeğiyle ateş ederek Yoncalı Köyü Muhtarı Kemal Kayacan ile Necmi Oral'ın ölümüne ve 7 kişinin de yaralanmasına neden olmakla suçlanan Turan Bilen gözaltına alındı. Bilen Ailesi fertleri de polis tarafından evlerinden alınıp güvenli yere götürülürken, evlerinin çevresinde de olası saldırılara karşı koruma önlemleri artırıldı.
İfadesinde “Nefsi müdafaa yaptım, beni linç edeceklerdi” diyen Turan Bilen'in daha önce DTP'nin gösterileri ve PKK'nın baskısıyla kepenk kapatma eylemlerine katılmadığı belirtildi. Arap kökenli aileye mensup olan 39 yaşındaki Turan Bilen'in kardeşi Metin Bilen'le birlikte uzun süredir Bulanık'ta manifaturacılık yaptıkları, siyasi görüşlerinin MHP'ye yakın olduğu ileri sürüldü.
Turan Bilen'in ‘gönüllü korucu' olduğu ve silahın da ruhsatlı olduğu iddia edildi. PKK'ya yakın bazı internet siteleri, Bulanık'ta ‘Mardin Manifatura’ adlı işyerinin sahibi Turan Bilen'in, 1994 yılında 4 PKK'nın öldürülmesi olayında rol oynadığını iddia etti. Ancak bu iddialar yetkililerce henüz doğrulanmadı.

BARO BAŞKANINDAN İDDİA 

Muş Baro Başkanı Sabahattin Göçmen, Bulanık İlçesi'ndeki olaylarda provokasyon olduğu iddiasında bulundu. İlçede esnafın kepenk kapattığını, göstericilerin basın açıklaması yapmak için çarşı merkezine giderken kasıtlı olarak açık olan manifaturacının bulunduğu tarafa yönlendirildiğini ileri süren Sabahattin Göçmen şunları söyledi:
“Basın açıklaması için toplanan göstericiler belediye önünden çarşı merkezine giderken ilk müdahale polisten yapılıyor. Polis tazyikli su ve biber gazıyla müdahale ediyor. İlçede tüm dükkanlar kapalıyken, kitle açık olan manifaturacının bulunduğu tarafa yönlendiriliyor. Saat 06.00'dan itibaren manifaturacı çevresinde güvenlik görevlileri görülmüş. Olay sırasında Kalaşnikof ve G- 3 gibi silahlarla ateş adilmiş.”
Baro Başkanı Sabahattin Göçmen, Bulanık'da bugünkü olayın 1992 yılı nevruzunda Güneydoğu'da provokasyon sonucu meydana gelen olaylara benzediğini ileri sürdü.


MUŞ VALİSİ: ATEŞ AÇAN KORUCU DEĞİL

Muş Valisi Erdoğan Bektaş, Bulanık'taki olayların göstericilerin işyerlerine salldırması sonucu başladığını söyledi. Manifaturacı Turan Bilen'in, işyerine ikinci kez molotof kokteyli atılınca ateş açtığını söyleyen Vali Bektaş, manifaturacının koruculukla ilgisinin olmadığını söyledi. Vali Erdoğan Bektaş, 2 kişiyi öldüren Turan Bilen'in uzun süreden bu yana ilçede esnaflık yaptığını belirtirken, “Zanlının korucu olduğuna dair elimizde hiçbir bilgi bulunmamaktadır” dedi.
Açılan ateş sırasında ölenlerden birinin gösterici olduğunu, diğerinin banka şubesine bir işlem için geldiğini anlatan Vali Bektaş, şunları söyledi:
“Burada göstericiler de orada yaşayan insanlarımız da zarar görüyor. 15-16 yaşındaki gençleri bu olaylara süren ‘beyaz saçlı' insanlara sesleniyorum. Bunun vebalini onlar çekecekler. Bir yerlere taş atarak molotof atarak, yakıp- yıkılmasına neden olanlar gerçekten iyi düşünmeli. Kapatılan DTP'lilerle de görüşüyoruz, temasımız var. Onlar arasında da aklı başında arkadaşlarımız var. Olayları engellemeye çalışıyorlar. Ancak, engelleyemedikleri bir kısım var. Birkaç çocuk gruptan ayrılıyor, yeni olay çıkarıyor. Olaylar kontrolümüz altındadır ancak bunun zorluğu var ve her zaman mümkün olmuyor. Tekrar söylüyorum; Bu olaylarda insanlarımız acı çekiyoruz. Onları bu olaylara süren ‘beyaz saçlılar' başta olmak üzere herkes aklını başına almalı.”

İLÇE 6 SAAT SAVAŞ ALANINA DÖNDÜ
Bulanık İlçesi'nde saat 11.00'de toplanan göstericilerin, işyerlerini taş atmasıyla saat 12.00'de başlayan olaylar akşam karanlığında da yer yer devam etti.
İlçeyi gün boyu savaş alanına çeviren olayların fitilini ateşleyen manifaturacı Turan Bilen'in, işyerini zararg örmesin diye kapattığı ancak içerde beklediği ve göstericiler molotof kokteyli atınca Kalaşnikof silahla çıkıp ateş açtığı öne sürüldü. 42 yaşındaki Turan Bilen'in ailesinin 50 yıl önce Mardin'den gelip Bulanık İlçesi'ne yerleştiği, kendisi kardeşiyle birlikte manifaturacılık yaparken kalabalık bir aileye sahip olduğu kaydedildi.
Bulanık'a gelen takviye güvenlik güçlerinin aldığı önlemlere karşın, 30 bin nfuslu ilçede yaklaşık 1500 kişinin başlatıtğı gösterinin ardından çıkan olayları duyanr bir çok kişi de köylerden ilçe merkezine geldi.
Güvenlik güçlerinin göz yaşartıcı bomba ve tazyikli su kallanıp zaman zaman havaya uyarı ateşi açtığı gösterilericiler sokak alaranı dağılırken, olaylar saat 18.00 sıralarında yatıştı.