Mustafa Balbay: Soğanları yemedim, cezaevinde kaldı...

Mustafa Balbay: Soğanları yemedim, cezaevinde kaldı...
Mustafa Balbay: Soğanları yemedim, cezaevinde kaldı...
Anayasa Mahkemesi'nin verdiği kararın ardından cezaevinden çıkan CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, Cumhuriyet gazetesinin Ankara Bürosu'nda haber toplantısına katıldı. "Gündemde ne var" sorusuna Balbay, 'Bugün günlerden özgürlük' karşılığını verdi.
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK - yurdagul.simsek@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA - 4 yıl 277 gün sonra özgürlüğüne kavuşan Balbay, geceyi ailesi ile birlikte kendi evinde geçirdi. Sabah çocuklarını okula götüren Balbay, daha sonra köşe yazarlığı ve yıllarca Ankara Temsilcisi olarak görev yaptığı Cumhuriyet gazetesine gitti. Okurları, Balbay’ı gazetede yalnız bırakmadı. Sloganlar, marşlar ve pankartlarla karşılanan Balbay, uzun süre gazete önünde sevenleri ve okurları ile hasret giderdi.

“SEZER DE ARADI” 
Daha sonra Cumhuriyet Ankara Bürosu’na giden ve Haber Merkezi’ne ‘toplantıyı geciktirdik, haberlerde neler var’ diye espri yaparak giren Balbay, bir süre çalışma arkadaşları ile sohbet etti. Ardından, gazetedeki odasına çıkan Balbay, burada da ‘geçmiş olsun’ dileklerini kabul etti. Gazete binasındaki Cumhuriyet Kültür Merkezi’nde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Balbay, tekrar haber merkezine çıkarak tek tek çalışma arkadaşlarıyla sohbet etti. Sohbet sırasında ise telefonu neredeyse hiç susmadı. Eski Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer de ‘geçmiş olsun’ telefonu açanlar arasındaydı.

“BULAŞIKLARI YIKADIM ÇIKTIM” 

Ankara Temsilcimiz Deniz Zeyrek ile biz de Cumhuriyet gazetesinin Ankara bürosunu ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerimizi bizzat ilettik. Oldukça neşeli ve morali yüksek görünen Balbay, tahliye kararını nasıl öğrendiğini de anlattı. Tüm gün mahkemeden gelecek kararı beklediğini söyleyen Balbay, “Yemekte kuru fasulye vardı. Yanında soğan yesem mi yemesem mi diye düşündüm, sonunda ‘yeme oğlum’ dedim. Tahliye çıkmaması kesinleşse bile avukatlar gelecekti. Onlara karşı yeme dedim. Soğanlar kaldı” dedi. Yemeği bitirdikten sonra bulaşık yıkamak üzereyken televizyonda ‘son dakika Balbay’a tahliye’ alt yazısını gördüğünü kaydeden Balbay, “Heyyy dedim. Sonra ne yapayım diye düşündüm, pis bırakmayayım diyerek bulaşığı yıkadım, uzun hava eşliğinde” diye anlattı.

“BİR DAHA GELMEM DEDİM” 
Cezaevi yönetiminin eşyalarıyla ilgili, ‘Sizi şimdi çıkaralım yarın gelin alın’ dediğini kaydeden Balbay, “Ben bir daha gelmem” dediğini söyledi. Balbay, daha sonra cezaevi yönetiminin, ‘eşyalarınızı sizin adınıza birine verebiliriz dediğini’ kaydetti. Balbay, eşyaları değil ama kitaplarını almak istediğini belirterek, kitaplarının hepsini 'şansa bırakmak istemeyerek' çarşafa doldurduğunu söyledi.

“BABA, KALACAKSIN DEĞİL Mİ?” 
Çocuklarının büyük sevinç yaşadığını da anlatan Balbay, kızı Yağmur’un, ilk sözlerinin, “Baba okula beraber gideceğiz değil mi” olduğunu, oğlu Deniz’in ise baş başa kaldıklarında, “Baba kalacaksın değil mi, baba beraber uyuyacağız” dediğini anlattı.

Kılıçdaroğlu : Güç biriktirdiniz...

ANKARA - Mustafa Balbay ve eşi Gülşah Balbay, CHP lideri Kılıçdaroğlu'nu TBMM'deki makamında ziyaret etti.

Görüşmede CHP'li milletvekilleri de hazır bulundu. Kılıçdaroğlu'yla sohbet eden CHP İzmir Milletvekili Balbay, CHP ve Kemal Kılıçdaroğlu 'na desteğinden dolayı teşekkür etti. Balbay; "Beni CHP saflarına kattığınız için çok güçlü hissettim. Genel Başkanım ben şu anda hazırım. Önümüzdeki süreçte de ne düşerse önümüzde yerel seçimler var. Ben çok çalışacağım. Görev vereceğiniz yerlerde belediye başkan adayının yardımcısı ben olacağım. Hep beraber çalışacağız. Sizin enerjinize yetişir miyim bilmiyorum" demesi üzerine Kılıçdaroğlu; "İçeride büyük bir enerji biriktirdiniz, onu göreceğiz" diye espri yaptı.

Görüşme sırasında açıklama yapan Kılıçdaroğlu şunları söyledi; "Balbay'ın özgürlüğüne kavuşması bizim için büyük bir mutluluk. Ama bu mutluluk buruk bir mutluluk. Balbay özgürlüğüne kavuştu ama hala tutuklu milletvekilleri var, gazeteciler, avukatlar, belediye başkanları, askerler var. Baktığınız zaman çok sayıda aydının hapishanelerde çürüdüğünü görüyoruz. Daha vahimi hapishanelerde ölüme yatırılanlar var, tedavi edilmeyenler var. Türkiye bunları aşmak zorundadır, dünyaya rezil oluyoruz, demokrasimiz yara alıyor. Umuyorum Balbay bir başlangıç olur ve Türkiye bu kirliliklerinden tümüyle arınmış olur."

Bir bölümü basına açık gerçekleşen görüşme, daha sonra basına kapalı devam etti. Balbay daha sonra TBMM Genel Kurulu'nda yemin etti. (Ümit KOZAN-Tahsin GÜNER/DHA)