Mustafa Balbay tutuklandı

Mustafa Balbay tutuklandı
Mustafa Balbay tutuklandı
Ergenekon soruşturmasında Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay 'Anayasal düzeni silahla değiştirmeye teşebbüs' suçlamasıyla tutuklandı


SERKAN OCAK

İSTANBUL - Ergenekon soruşturması kapsamında ikinci kez gözaltına alınan Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay ve www.toplumsalhaber adlı haber sitesinin sahibi Neriman Aydın 'Türkiye Cumhuriyeti'ni ortadan kaldırmaya teşebbüs' suçundan tutuklanarak cezaevine gönderildi. Balbay'ın sekiz ay önce el konulan bilgisayarındaki şifreli dökümanların çözülmesinin ardından 15-20 yıldır tuttuğu günlük ve notlarıyla ilgili sorular soruluduğu iddia edildi.
Ergenekon operasyonunun 1 Temmuz'daki altıncı dalgasında Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün, emekli Orgeneral Şener Eruygur, emekli Orgeneral Hurşit Tolon ile Balbay ile Aydın da gözaltına alınmıştı. Balbay'ın, askerle ilişkileri, Aydın'ın genç askerlerin sivillerle bir araya geldiği 'Karargahevleri toplantıları' sorgulanmıştı. Bu operasyonda Balbay ve Aydın'ın bilgisiyarlarına ve evdeki CD'lerine el konulmuştu.


Balbay'ın 24 saat adliye maratonu

İkinci iddianamenin bugünlerde hazırlanması beklenirken, Balbay ve Aydın sürpriz biçimde önceki sabah Ankara'daki evlerinden gözaltına alındı ve İstanbul'a getirildi. İddiaya göre bilgisayarlardaki bazı belge ve dökümanlarda elde edilen yeni bilgiler doğrultusunda bilgilerine başvurulacaktı. Balbay'ın avukatları bunun bir gözaltı olmadığını, bilgilerine başvurulacağını savundu. Neriman Aydın’ın dört saatlik savcılık sorgusu 18.00 sıralarında bitti. Savcılar Aydın hakkındaki kararını açıklamak için Balbay’ın sorgusunun bitmesini bekledi. Balbay'ın savccılık sorgusu on saati aşkın sürdü. Sorguların tamamlanmasının ardından iki zanlı 00.30 sıralarında tutuklanmaları talebiyle nöbetçi mahkemeye sevk edildi.


'Sorguya ara verilsin'


Nöbetçi 14. Ağır Ceza Mahkemesi hakimi, dosyayı yaklaşık üç saat inceledi. Mahkeme ilk olarak 03.00 sıralarında Neriman Aydın’ın sorgusuna başladı. Aydın’ın üç saatlik sorgusunun ardından 06.00’da Mustafa Balbay’ın sorgulanmasına başlandı. Ancak Balbay’ın avukatı Akın Atalay, mahkemenin bu şartlarda devam etmesinin uygun olmadığını, bu durumun 'Sorgu Usulü Kanunu'na göre geçerli sayılmayacağını belirtti. Müvekkilinin ve kendisinin yaklaşık 24 saattir yorgun ve uykusuz olduğunu kaydeden Atalay, Balbay’ın 10 saatlik savcılık sorgusunda 95 sayfa ifade verdiğini, dolayısıyla mahkemede hakkını layıkıyla savunamayacağı için sorgulamaya ara verilmesini istedi. Atalay’ın bu talebi üzerine mahkeme 15 dakikalık bir ara verdi. Ancak mahkeme, avukatının, Mustafa Balbay'ın yorgun olduğu gerekçesiyle sorgusuna ara verilmesi talebini reddetti. Aranın ardından Balbay’ın mahkemedeki sorgusu devam etti.


Balbay’a darbe tutuklaması


Mahkeme sorgusu tamamlanan Balbay ve Aydın 'cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek' suçundan 'kaçma ve delilleri karartma şüphesi bulunduğu' gerekçesiyle tutuklandı. TCK'nın 'hükümete karşı suç' başlığı altındaki 312/1. maddesini kapsayan bu suç ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını öngörüyor.


Şifreli dökümanlar açıldı


Balbay’ın el konulan bilgisayarında şifreli dökümanlar bulunduğu ve çözülen belgelerde Balbay'a ait olan 15-20 yıllık günlük ve notlar olduğu ileri sürüldü. Bu notlarla ilgili sorular sorulan Balbay'a, kendisinden sonra gözaltına alınan şüphelilerin ifadelerine dair ve soruşturma kapsamında ismi geçen 200’e yakın kişiyi de tanıyıp tanımadığıyla ilgili sorular sorulduğu belirtildi. Öte yandan 'karagah evleri' soruşturmasına adı karışan Neriman Aydın'ın bilgisayarında bulanan hükümeti eleştiren mektupları, dönemin Jandarma Genel Komutanı Şener Eruygur ve eski Genekurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'a gönderdiği ileri sürüldü. Aydın'a cezaevinde bulununan teğmenlerin neden kendisini aradığıyla ilgili sorular sorulduğu da ileri sürüldü.


Cemiyet: İddianame hazırlansın


İSTANBUL - Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Orhan Erinç, gazeteciler Mustafa Balbay ve Neriman Aydın’ın tutuklanmalarına üzüldüğünü belirterek, "İddianamelerin bir an önce hazırlanmasını ve davanın görülmeye başlamasını bekliyoruz" dedi.
Erinç yazılı açıklamasında şu görüşleri dile getirdi: "Meslektaşlarımın tutuklanmaları nedeniyle üzgünüm. Ancak mahkeme kararı ile ilgili bir değerlendirme yapmam olanaksız. Fakat şunu söyleyebilirim. Uzun bir zaman diliminde sürmekte olan soruşturma konunun mahkemelere aktarılması sürecini de uzatıyor. Bu durum, yargının işlevselliğini azalttığı gibi, yargı-siyaset ilişkileri konusundaki iddiaların da gündemde kalması sonucunu yaratıyor İddianamelerin bir an önce hazırlanmasını ve davanın görülmeye başlamasını bekliyoruz. Siyasetin medyaya son günlerdeki yaklaşımı ise ifade özgürlüğü ve gazetecilerin haber verme haklarını olumsuz etkiliyor. Dilerim ki hukuk devleti kavramı eksiksiz olarak ülkemizde de geçerli olur." (Radikal)