Mustafa Balbay'a tahliye kararı

Mustafa Balbay'a tahliye kararı
Mustafa Balbay'a tahliye kararı
Ergenekon davası kapsamında 4 yıl 277 gündür tutuklu bulunan Mustafa Balbay hakkında tahliye kararı çıktı. Tahliye müzekkeresinin Sincan Cezaevine ulaşmasıyla Mustafa Balbay tahliye edildi. Balbay'ı yüzlerce seveni karşıladı.

Kararın duyulmasıyla cezaevi önünde sevinç çığlıkları yükseldi.  Balbay’ın tahliye kararının Sincan Cezaevi’ne iletildiği bildirildi. Tahliye ile birlikte cezaevi önünde bekleyen CHP ’liler sevinç çığlıkları attı. “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganları atan partililer, dört gözle Balbay’ın çıkışını bekledi. Partililer kararın ardından halaylar çekti. Bazı partililerin ağladıkları görüldü.  Tahliye müzekkeresinin Sincan Cezaevine ulaşmasıyla Mustafa Balbay tahliye edildi.

Balbay: Çıkınca 21 km koşacağım

DAKİKA DAKİKA TAHLİYE SÜRECİ
Anayasa Mahkemesi Mustafa Balbay’la ilgili kararını geçtiğimiz hafta açıkladı. Geçtiğimiz Cuma günü Balbay’ın avukatı Oktay Yılmaz, Ergenekon davasına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne başvurdu. Avukat Oktay Yılmaz’ın da Silivri nöbeti böylece başlamış oldu. Avukat Oktay Yılmaz Cuma günü gün boyu mahkemenin kaleminde bekledi ancak bir sonuç çıkmadı. Araya hafta sonu girdi. Oktay Yılmaz’ın nöbeti dün de devam etti. Erken saatlerde Silivri’ye gelen Oktay Yılmaz, her 30 dakikada bir mahkemenin kalemine giderek Anayasa Mahkemesi’nin gerekçeli kararının gönderilip gönderilmediğini sordu. AYM’nin kararı mahkemeye ulaşmamıştı. Tahliye için umut yoktu. Mesai bitimine kadar da herhangi bir karar mahkemeye ulaşmadı. 

4 yıl 277 gün sonra...
 

 
20 DAKİKA SONRA GERİ DÖNDÜLER
Mesai saatinin bitmesiyle Balbay’ın avukatı Oktay Yılmaz artık karar çıkmayacağını söyledi. Kararı verecek İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti de 17.10’da Silivri’den ayrıldı. Ancak heyet 20 dakika sonra geri döndü.

AVUKATIN BEKLEYİŞİ SÜRDÜ
Oktay Yılmaz mahkeme önünden hiç ayrılmadı. Mahkeme heyeti gidene kadar da nöbetinin süreceğini söyledi. Avukat Oktay Yılmaz kapıların kapatılmasından sonra da dışarıda beklemeye devam etti. Saat 18.50’de gelen bir asker, mahkeme heyetinin Oktay Yılmaz’ı çağırdığını söyledi.

Oktay Yılmaz içeri girdikten 5 dakika sonra elinde Balbay’ın tahliye kararıyla dışarı çıktı. Oktay Yılmaz, “Tahliye kararı şu an elimde. Bihakkın tahliyesine diye yazıyor. Serbest bırakılması için Sincan Cezaevi’ne müzekkere yazılıyor. Balbay müzekkere cezaevine ulaştıktan sonra tahliye olacak” dedi.

Kılıçdaroğlu: Aramıza hoş geldin

EŞİ VE HABERAL KUCAKLADI
Mustafa Balbay'ı cezaevindeki koğuşundan çıktıktan sonra eşi Gülşah Balbay ve kendisi gibi Ergenekon davasında yargılanan CHP Zonguldak Milletvekili Mehmet Haberal kucaklayarak karşıladı.

GEREKÇELİ KARAR YARIN 

Bu arada Anayasa Mahkemesi Birinci Bölümü, Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal'ın yaptıkları bireysel başvuruyla ilgili kararın gerekçesi üzerindeki taslak çalışmalarını tamamladı. Yapılacak düzeltmelerin ardından gerekçeli karar yarın öğleden sonra İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesine gönderilecek.

BALBAY'DAN İLK AÇIKLAMA

"YARIN MECLİS'TE YEMİN EDECEĞİM"

"Şu anda yarın öğleden sonra büyük bir olasılıkla Mecliste yemin edeceğim. İlk yeminimi meslektaşlarımın aracılığıyla halka yapmak istiyorum. Ben haksızlıklara hukuksuzluklara karşı bundan sonraki hayatımda mücadele edeceğim."

"İÇİNDEN GEÇTİĞİMİZ SÜREÇ KİN GÜDÜLECEK BİR SÜREÇ DEĞİL"

"İçinden geçtiğimiz süreç, bir sünger çekelim her şeyi unutalım denecek bir süreç değildir. Ama kin güdülecek bir süreç de değil."

"TÜRKİYE'YE TESLİM OLACAĞIM"

“Bütün bu hak gasplarının giderilmesi için bir başlangıç olmasını diliyorum. Her şeyi ailemle yaşadık. Büyük aileme Türkiye'ye teslim olacağım. Gazetem Cumhuriyet'e, Cumhuriyet Halk Partisi'ne teslim olacağım."

Cezaevi önünden ilk görüntüler"CEZAEVİNDE ÇÜRÜYECEĞİMİZE HİÇ İNANMAMIŞTIK"
"5 yıllık tutukluluk süresince, en çok gelecek bitirdim. Bitiremediler. Biz cezaevinde çürümeyeceğiz. Çürüyeceğimize zaten hiç inanmamıştık. Bu aşamadan sonra artık Türkiye'de, içimdeki duyguyu belki en açık şekliyle anlatmak gerekirse, içeride hapis yatanlara karşı sanki kapıyı ben kapatmış kadar sorumlu hissediyorum."

"AÇIN ARTIK BU KAPILARI"

"Diyorum ki, açın artık bu kapıları. Türkiye'de artık ne yapacaksak hukuk zemininde yapmak zorundayız. Hukuk zemininde yapacaksak da belki de can güvenliğinden önce Türkiye'de bir hukuk güvenliği sorunu vardır."

Balbay'ın tahliyesine Arınç'tan ilk yorum"BİR GİRDİM BİN ÇIKIYORUM"

"Yarın 10 Aralık İnsan Hakları Günü. Dilerim bugün, Türkiye'de maalesef çok uzun zamandır İnsan Hakları Günü olarak kutlanıyordu ama Türkiye'de neredeyse her gün insan haklamaları günü haline geldi. Türkiye'de bu haksızlıkların giderilmeli. En kötü Meclis bile kapalı bir Meclisten iyidir. Bu Meclisi her şeyin üzerinde tutuyorsak, yarın İnsan Hakları Günü'nde, önümüzdeki dönem için haddimi biliyorum. Her şeyi yapacağım, her şeyin üzerine gideceğim gibi duygular içinde değilim. Ama bir ucundan tutacağım. Halka verdiğim ilk yemin budur.Bir girdim bin çıkıyorum. Bu topluma hep inandım. Toplumdan umudumu hiç kesmedim. Onların bir parçası olacağım. Hukuksuzlukların giderilmesi için ilk yapılması gereken kapıların açılmasıdır."

YÖNTEMİ VAR"

"Cezaevlerinde bir haberleşme yöntemi var. Pilsel diye. Bir koğuştan ötekine pile sarıp mesajınızı tel örgülerin üzerinden atarsınız. Bu mesajlardan birinde 'iki yıldır tutukluyum hala mahkemem sonuçlanmadı' diyordu. Hukuku aramaya halkın da katılması ene büyük dileğim. Mahkemeler halk adına karar veriyorsa, o zaman halkın vicdanına, özlemine de karşılık vermek zorundadırlar. 3 bin saat mahkeme karşısında kaldım. Merhaba özgürlük, merhaba Türkiye."


  http://www.radikal.com.tr/116532711653279

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  bagzı şeyler - UNDECLARED50

  Civan, Barz., İbo, Kaya, Balbay. Köprüdeki son durak İsmail Güzelsoy mudur? (bkz: Radikal 2) Güzelsoy’dan öte köy var mıdır?

  .. - isakent

  Bu adamın suclu oldugunu herkes biliyor yargılanma süresinden tahliye olsada berat etmemiştir vede ergeç adalet yerini bulacaktır ...

  muz cumhuriyeti! - mali_stannn

  Geç gelen adalet, adalet değildir. Balbay 4 küsür yıldır boşu boşuna içerdeydi. Küçük bir 'Pardon' la geçiştirilemez bu hata! ve adalet bakanı hala koltuğunda...

  Gözün aydin, gözümüz aydin ve büyük geçmis olsun.. - baizzet1925_379

  Anayasa Mahkemesinin karari bana göre iktidar partisine endekslenmis gibi gözüküyor. Cemaat`le kavgali olan Erdogan, Gezi ruhunun ülkeye hakim olmasi ile itibar kaybina ugrayip, kontrolün sadece polislede saglanamayacagini bildigi için ülke insaninin tansiyonunu düsürmeye yönelik bir amaçla Anayasa Mahkeme`sine tiyo verdigi kanisindaym. Yoksa Erdogan`nin onayi olmadan fikir beyan etmeyen Arinç neden 3 yildan beri hikayesiyle olayi tasdik etsin. Erdogan onu yalanlmadigina göre iktidarin samimiyetsizligi ortada.Yoksa Silivri`de sahte delillerle, sahtekar sahitlerle yatanlar ne olacak? Anayasa Mahkeme`sinin delillerden haberi yokmu?

  nihayet - RainmanODTU

  Son günlerde aldığım en güzel haber, şükürler olsun.

  Faşizme bir darbe daha - efeg27

  AKP faşizmi bizi yasalar hukuk falan ilgilendirmez bize göre suç işlemişlerdir bu yüzden çıkmayacaklar demişti, RTE ben söylemiştim falanda demişti, önce Haberal şimdi dide Balbay tutuksuz yargılanacak yani aslında olması gereken olacak. Hukuksuzluk öyle düzeydeki normal de olması gereken muhteşem haber gibi karşılanıyor. Adaletsizlik, hukuksuzluk ve faşizm darbe almaya başladı, inşallah devamı da gelir ve tüm esirler özgürlüğe kavuşur.

  Benide al - suvari47

  Bes sene once tv lere cikip benide iceri alin benide alin diyenleri savci bey kirmayip alayini iceri aldi.Bu seferde birakin beni demeye basladilar.Birakilmayinca kitabina uydurdular ve vekil secildiler.Savci bey yemezler dedi ve nihayet 5.senede azad oldular!Demmeki icerisi o kadarda istenilecek yer degilmis.Yasasin hurriyet deyip hurriyet icin mucadele yapin beyler.Bu hurriyet sadece kendinize olmasin.