Mustafa Balbay'ın avukatlarından 'tahliye' talebi

Mustafa Balbay'ın avukatlarından 'tahliye' talebi
Mustafa Balbay'ın avukatlarından 'tahliye' talebi
CHP milletvekili Mustafa Balbay'ın avukatları, yerel mahkemeye vermek üzere tahliye talepli dilekçe hazırladı. Talebe gerekçe olarak Anayasa Mahkemesi Kararı gösterildi.

İSTANBULErgenekon davasının tutuklu sanığı, CHP Milletvekili Mustafa Balbay'ın avukatları Anayasa Mahkemesi'nin kararının ardından yerel mahkemeye verilmek üzere tahliye talepli dilekçe hazırladı.

Davaya bakan İstanbul 13. Ağır Mahkemesi'nin gerekçeli kararı yazımı çalışmalarını Silivri'de yürütmesinden dolayı avukatlar dilekçeyi önümüzdeki saatlerde Silivri'deki heyete götürecek.

4 SAYFALIK DİLEKÇE

4 sayfalık dilekçede Balbay'ın tahliye taleplerinin bugüne kadar genel nitelikteki, basmakalıp gerekçeler ile reddedildiği belirtildi.

Balbay'ın Anayasa Mahkemesi'ne başvurduğunun ve Anayasa Mahkemesi'nin de 'tutukluluk süresinin makul süreyi aştığı, seçilme hakkının ihlal edildiği' yönünde oy birliği ile karar verdiği belirtildi.

Anayasa Mahkemesi'nin Kuruluşu ve Yargılama Usulleri Hakkında Kanun'un 50. Maddesinde, “Yerel mahkeme, Anayasa Mahkemesinin ihlal kararında açıkladığı ihlali ve sonuçlarını ortadan kaldıracak şekilde mümkünse dosya üzerinden karar verir" yazdığı hatırlatılan dilekçede, “Anaya Mahkemesi de işbu hüküm uyarınca müvekkilimiz hakkındaki kararın, gereğinin yapılması, ihlalin ve sonuçlarının ortadan kaldırılması için Sayın Mahkemenize gönderilmesine karar vermiştir” denildi.


‘ANAYASA MAHKEMESİ’NİN KARARI BAĞLAYICI’

Anayasa Mahkemesinin verdiği kararların verildikleri anda kesin olduğu, basın aracılığıyla ya da kurumun internet sitesi üzerinden duyurulması halinde, kararın gerekçesinin yazılarak Resmi Gazetede yayınlanması beklenilmeksizin yargı organlarınca uygulanmasının hukuk devletinin gereği olduğunun ifade edildiği dilekçede, Anayasa Mahkemesi'nin kararı doğrultusunda Balbay'ın tahliyesi talep edildi.

Dilekçede yer alan tahliye talebinin gerekçesi Anayasa Mahkemesi’nin dünkü kararı… 


Arınç: Dosya müsaitse bir an önce gereği yapılmalı


Gül: Balbay kararı çok önemli


AYM: Temsil hakkı engenlendi


  http://www.radikal.com.tr/116468111646813

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  bu ülkede.. - kaşınan adam

  Bu ülkede insanlar, devletin ne zaman gerçek hukuk devleti olduğuna inanabilecek.2010 anayasa değişikliği ile iktidarın sunduğu hapla hukuk sistemini yürütmenin hizmetine verdik.Ve bunun acılarını iktidar bize hissetirmeye başladı.Verilen hukuksuz kararlar AYM ve AİHM dönüyor ama bile bile o kararların altına imza atanları koruyucu yasalar çıkaran hükümet tazminatlarıda halka ödediyor.Çünkü tazminatlar bizim vergilerimizden kesiliyor.AYM ve AİHM den dönen kararlara imza atan hakimlere karşı yaptırım uygulanmalı.Ancak sanıyorum o hakimlere yaptırım uygulama yerine AKP onları genel seçimlerde milletvekili yapar.

  HUKUK GARABETİ - musti40

  Ülkem de hukuk bir zulüm makinesi , yanlı yanlış olduğu yetmezmiş gibi bir de resmen aşağılayıcı ,alay eder gibi. 5 bin lira ödenmesi diyor ,bu da en az verilen hükümler gibi aşağılayıcı , alaycı. İnsanını bu kadar ötekileştiren bir başka hukuk devleti varmı ki?

  Talep reddedilir - Artificial intelligence

  Çünkü 5 bin lira verilmesi karalaştırıldı, beşte üste versinler talebiniz reddedildi desinler. suçludan vekil mi olur, önce vekil olsa emin olun sorun yapmam ama bu önce suçlu olmuş. sonra chp onu kurtarmak için vekil yapmaya çalışıyor. ya sorarlar adama onon vekalet ettiği kişiler suçlulardan mı oluşuyor?