Mustafa Bayram Bitlis Cezaevi'nde

Mustafa Bayram, oğlu Mecit Bayram ve altı adamı savcılıkta 11 saat sorgulandıktan sonra tutuklanarak cezaevine konuldu. Bayram ve adamları
İçişleri Bakanlığı'nın talimatıyla Bitlis E Tipi Cezaevi'ne sevk edildi.

VAN - Oğlunu teslim etme sözünü yerine getirmeyen baba Bayram ile oğlu Mecit ve altı adamı da götürüldükleri savcılıkta 11 saat sorgulandıktan sonra tutuklandı. Haklarında gıyabi tutuklama kararı çıkan Hamit Bayram ve şoförü halen bulunamazken, Van Kapalı Cezaevi'nde tutuklu bulunan eski milletvekili Mustafa Bayram ve yedi kişi, önceki gece İçişleri Bakanlığı'nın emriyle Bitlis E Tipi Cezaevi'ne sevk edildi.
Malatya 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nin önceki gün haklarında 'uyuşturucu kaçakçılığı' suçlamasıyla gıyabi tutuklama kararı verdiği dört kişiden Ali Karakuş dün polis tarafından yakalandı. Hamit Bayram'ın, Malatyalı Karakuş ve Hüseyin Yetiş'le uyuşturucu satmak üzere pazarlık yaptığı ileri sürülüyor.
Van Emniyet Müdürü Tacettin Kurt, görevde bulunduğu iki yıllık sürede 1 ton 250 kilo eroin ağırlıklı uyuşturucu yakalandığını ve bunlar içinde Hamit Bayram'a ait uyuşturucu bulunmadığını söyledi. Kurt, yakalanan 1 ton 250 kilo uyuşturucunun az olmadığını ve kendileri için bir gurur kaynağı olduğunu belirterek, "Gelen müfettişlerimiz de tecrübeli arkadaşlardır.
İnşallah hak yerini bulacak ve her şey belli olacak" diye konuştu. Kurt, Bayram'ın gözaltında olduğu açıklamasıyla ilgili olarak ise "Bilgi eksikliğinden kaynaklandı. Hata yaptım" dedi.
Olayı soruşturan müfettişlerin, Van'dan sonra Malatya Emniyeti'ne de gideceği belirtildi. Malatya Emniyet Müdürü Orhan Savaş, "Malatya polisi gerekli tüm çalışmayı yapmıştır. Müfettişler inceleme yaptıktan sonra durum ortaya çıkacak. Bizim hiçbir kusurumuz yok. Daha sonra konuşacağım" dedi.
'Çelik geçmiş olsun dedi'
Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'in eski millevekili Mustafa Bayram'a
'Geçmiş olsun' dediği iddia edildi. Bayram'ın avukatı Ayhan Çabuk, müvekkilinin olaydan önce oğlunun çete tarafından kaçırıldığı düşüncesiyle birtakım girişimlerde bulunduğunu ve Vali Hikmet Tan'ı aradığını ancak ulaşamadığını anlattı. Çabuk, şunları söyledi: "Daha sonra Vali Tan, Özalp ilçesinden kente dönerken Mustafa Bayram'ı aramış. Vali bey müvekkilime,
'Konuyu takip ediyorum, gerekli tertibat alındı' demiş. Bu sırada valinin yanında Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik varmış. Bakan telefonu alıp Bayram'a 'geçmiş olsun' demiş.