'Mustafa Kemal size patates soydurmazdı'

'Mustafa Kemal size patates soydurmazdı'
'Mustafa Kemal size patates soydurmazdı'
AK Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik, 'Mustafa Kemal'in askerleriyiz' sloganlarına, "Mustafa Kemal hayatta olsa size patates soydurmazdı" diye yanıt verdi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çelik, AK Parti Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında Ergenekon davası kararları ve Türkiye gündemini değerlendirdi. Toplantısıda demokratikleşme paketinin bayramdan sonra nihai şeklini alacağını söyleyen Çelik, Ergenekon davasıyla ilgili ‘mahkemeyi ve kararlarını tanımıyorum’ tavrının hukuk devletinde geçerli bir tavır olmadığını söyledi. CHP ’lilerin böyle bir tavır sergilediğine işaret eden Hüseyin Çelik, “Haberal şu anda serbest durumda. CHP Genel Başkanı’nı ziyaret etti. Peki mahkemenin verdiği bu karara göre hukuki işlem tesis etmeyecek misiniz, bu kararı tanımayacak mısınız? Bu çelişkidir. Bu kesinlikle insanı gülünç durma düşürür” dedi.
Türkiye’nin yıllardan beri vesayet sisteminin hegemonyası altında olduğunu, darbecilerin, darbelerin, darbe teşebbüslerinin tehdidi altında olduğunu kaydeden Çelik, bunların yok sayılamayacağını söyledi. Adil yargılanma hakkının herkesin hakkı olduğunu vurgulayan Çelik, davayla ilgili hukuki sürecin bitmediğini, son noktanın konulmadığını anımsattı. Hüseyin Çelik, “Bu böyleyken ortalığı velveleye vermenin ve tehditler savurmanın, bu tehditleri savuranları küçültmekten öte faydası yoktur. Silivri’deki sanıkların adil yargılanma hakkını, mahkemenin çabuk sonuçlanmasını aslında engelleyen unsurların başında başta CHP olmak üzere, darbeci baro olarak tanımlanan İstanbul Barosu’nun mahkemeyi işgal etmesi, mahkeme heyetine sürekli hakaretler yağdırması, mahkeme salonunu terörize etmesi gelir” diye konuştu. 

Mustafa Kemal yargılanmıyor

AK Partili Çelik, mahkemenin tehditleri göz önünde bulundurarak, kararların selameti açısından duruşmaya avukatların ve sanıkların dışında kimsenin katılmaması için bir tedbir aldığını belirterek şöyle konuştu: “Avukatlar olarak gidecek mahkeme salonuna ‘her yer Silivri, her yerde taarruz’ diyeceksiniz. Kim kime neyin taarruzunda bulunacak? ‘Mustafa Kemal’in avukatlarıyız’ diye bağıranlar avukatlar. Sevsinler sizin gibi askerleri. Mustafa Kemal hayatta olsa size asker olarak patates soydurmazdı. Orada yargılanan Mustafa Kemal mi ki siz ‘Mustafa Kemal’in askerleriyiz’ diye bağırıyorsunuz. Mustafa Kemal’in hayalindeki cumhuriyet; Ergenekon yapılanmasıyla vesayet altına alınmış olan bir cumhuriyet midir? Niçin Atatürk ’ü emelleriniz için kullanıp istismar ediyorsunuz?” Herkesin dilek ve temennisinin olabileceğini kaydeden Çelik şunları söyledi: “Genelkurmay Başkanlığı mesai arkadaşlarının tutuklu olmasından ceza almış olmasından dolayı son derece insani olarak duygularını ifade eden bildiriler yayımlayabilir, Sayın Başbakan, Sayın Başbuğ’un, tutuksuz yargılanması gerektiğini ifade edebilir ama şunu unutmayın ki mahkeme eğer bağımsız bir mahkemeyse dosya ve delil üzerinden karar verir, ona göre işlem tesis eder.”
‘Gizli tanığı Şemdin Sakık olan’ diye başlayan eleştirilerin olduğunu anımsatan Çelik, gizli tanıkların her zaman itibarlı kimseler olması gerekmediğini söyledi. Çelik, ‘Biz sonbaharda şöyle yaparız haa’ diyenlerin karşılığını bulacağını kaydederek, “Her yere taarruz’ diyenler gittiler devletin güvenlik güçlerinin aldığı tedbirlere tosladılar. Ayı ne kadar yol bilirse avcı da o kadar hile bilir. Kusura bakmasınlar” diye konuştu.