Mustafa'nın ilk kez bir kitabı oldu

Mustafa'nın ilk kez bir kitabı oldu
Mustafa'nın ilk kez bir kitabı oldu

Ayakkabı boyacısı Mustafa Dağ?ın ilk kitabı, Sarı Kalpli Köpek.

Haber: HİLAL KÖYLÜ / Arşivi

ŞANLIURFA - 500 kuruşa ayakkabı boyayan 12 yaşındaki, 6. sınıf öğrencisi Mustafa Dağ’ın ilk defa bir hikâye kitabı oldu. Kitabını ona Avrupalı diplomatlar verdi.
AB büyükelçilerinin Şanlıurfa’ya yaptığı gezi sırasında AB’nin Türkiye ve Avrupa halkını daha da yakınlaştırmak için hazırladığı ‘yürüyen kütüphane’de yola çıktı. Avrupa edebiyatının Türkiye’ye, Türk edebiyatının da Avrupa’ya tanıtılmasını hedefleyen yürüyen otobüs içerisine önce Avrupalıların kitapları yerleştirildi. Kütüphane önceki gün AB Komisyonu Delegasyonu Temsilcisi Marc Pierini ile oyuncu Mehmet Ali Alabora tarafından ilk durağında Şanlıurfa halkına tanıtıldı.
Tanıtımı izleyenler arasında öğrencilerin yanı sıra bir kısmı okuma yazma bilmeyen meraklı halk da vardı. Kalabalığa uzaktan bakan ve bu kalabalıktan ayakkabı boyayarak para kazanmayı düşleyen Mustafa Dağ’ın elinden tutan Bulgaristan Büyükelçisi Branimir Mladenov, onu seyyar kütüphanesine getirdi. Dağ, ilk defa eline yabancı dilde kitap aldı. Sonra da duygularını dile getirdi: “11 kardeşiz. 6 yaşımdan beri boyacılık yapıyorum. Babam çalışmıyor. Kardeşlerim de çalışıyor. Okula gidiyorum ama okuma kitaplarım yok.”
Ardından diplomatlar ona hem kitap hem de bazı okul gereçleri hediye etti.
Mustafa’nın ilk kitabı Tuta Richter’in ‘Sarı Kalpli Köpek’i oldu. Kendisine verilen farklı kalemlerin ne olduğunu bir süre anlayamadı. Yaşından oldukça küçük gösteren Mustafa Dağ kitabıyla kütüphaneden uzaklaşırken ardında onu izleyen diplomatları bıraktı. 

Yürüyen kütüphane
Türkiye’den başlayıp, Brüksel’de son bulacak ‘yürüyen kütüphane’ projesi ile sekiz Avrupa ülkesinden 48 yazar, fotoğraf film-müzik sanatçısı Türkiye’nin 24 kentinde dolaşacak. Türkiye turu İstanbul’da 2010 kültür başkenti kutlamaları sırasında son bulacak olan ‘yürüyen kütüphane’ daha sonra Türkiye’den 16 yazar, müzisyen ve sanatçıyı Sofya, Bükreş, Viyana, Venedik, Zürih, Pecs ve Essen’e taşıyacak.
Proje kapsamında yer alan kentlerde söyleşi, konser, sergi ve kısa film gösterimlerinin yer alacağı ‘Avrupa Kültür Haftaları düzenlenecek.