Mustazaf-Der üyesi altı kişi tutuklandı

Genelkurmay'ın 27 Nisan bildirisinde adı gündeme gelen Mustazaf-Der (Mustazaflar Derneği) üyesi altı kişi Hizbullahçı oldukları iddiasıyla tutuklandı.

MERSİN - Genelkurmay'ın 27 Nisan bildirisinde adı gündeme gelen Mustazaf-Der (Mustazaflar Derneği) üyesi altı kişi Hizbullahçı oldukları iddiasıyla tutuklandı.
Mersin Terörle Mücadele ekiplerinin başlattığı operasyonda Mustazaf-Der üyesi yedi kişi yakalandı. Zanlıların evlerinde ve derneğin şubesinde yapılan aramalarda bir tabanca, üç şarjör, iki sahte nüfus cüzdanı, iki sahte ehliyet, bir CD, yasak yayın ve çok sayıda örgütsel doküman ele geçti. Yedi zanlıdan altısı 'Hizbullah adına örgütsel faaliyetlerde bulunmak' suçlarından tutuklandı, biri ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.
Mustazaf-Der geçen yıl Diyarbakır'da 100 bin kişilik eylemle gündeme gelmişti. Danimarka'da yayımlanan Hz. Muhammed karikatürlerine tepki için düzenlenen mitingi bu dernek örgütlemişti. Derneğin Kutlu Doğum Haftası'nda Şanlıurfa'da düzenlediği gecede türbanlı küçük kızların sahneye çıkarılması, Genelkurmay bildirisinde konu edilmişti. Dernek Başkanı İshak Sağlam Hizbullah üyeliğinden mahkûm olmuştu. (Radikal, dha)