Müsteşar Tekin, Atatürk dönemini tartışmaya açtı...

Müsteşar Tekin, Atatürk dönemini tartışmaya açtı...
Müsteşar Tekin, Atatürk dönemini tartışmaya açtı...
Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, imam hatipler üzerine konuşurken Atatürk ve tek parti dönemini eleştirdi: 1930'lu yıllar Türkiye coğrafyanın bir daha asla yaşamasını istemediği dönem. Bu dönemin başında dini referans kaynaklarının diliyle oynandı, bu kurumlar siyaset malzemesi haline geldi

 100. Yılında İmam Hatip Liseleri Uluslararası Sempozyumu'nda konuşan Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin "İmam hatip okullarının kısa serüveni aslında Türkiye 'de demokrasinin ve demokratikleşmenin serüveni gibidir" dedi.

Hurriyet.com.tr'den Gülseven Özkan'ın haberine göre, Tekin sözlerine şöyle devam etti: 1930'lu yıllar Türkiye coğrafyanın bir daha asla yaşamasını istemediği dönem. Bu dönemin başında dini referans kaynaklarının diliyle oynanmış, bu kurumlar siyaset malzemesi haline gelmiş. Bu süreçte başlayan imam hatip serüveni yara aldı ve 1946’a kadar baskı devam etti" dedi.

Kuruluşu’nun 100’üncü Yılında İmam Hatip Liseleri Uluslararası Sempozyumu’nda eğitim sistemi içerisinde imam hatip liselerinin geleceği tartışıldı. Etkinlikte konuşan Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, sempozyumda imam hatip liselerinin tarihini anlatan kısa film gösterimi ardından bu okulların tarihine değinerek öğretmen bulmadıklarını söyledi. Müsteşar Tekin, şöyle konuştu: 

"Bu filmde bazı kırılma noktaları var. Slayt gösterisin de yer aldı. 1930'lu yıllar Türkiye coğrafyanın bir daha asla yaşamasını istemediği dönem. Bu dönemin başında dini referans kaynaklarının diliyle oynanmış, bu kurumlar siyaset malzemesi haline gelmiş. Bu süreçte başlayan imam hatip serüveni yara aldı ve 1946’a kadar baskı devam etti. 1946'da halk imam hatip okullarının açılmasına sahip çıktığı için siyasal iktidar da bu yönde karar aldı. İmam hatip okullarının bu serüvenin demokrasi serüvenidir. Millet bu sürece sahip çıkarsa başarılı olacaktır. Ben bir imam hatip mezunu, vatandaş olarak bu sürece hep beraber sahip çıkmamız gerektiğine inanıyorum.

Milli Eğitim Bakanlığı olarak altınını özellikle çizmek istediğim bir konu var. Açtığımız imam hatip liselerine öğretmen bulamıyoruz. Özellikle bu okullarda eğitimci yetiştirmemiz için elimizi taşın altına koymamız gerekiyor. Diğer konu ise, nostaljiden hareket edip statükoya teslim olmayalım. İmam hatip okullarının geleceğini için akademik, bilimsel olarak sahadan destekleyecek araştırmalara da ihtiyacı var. Sempozyumu bu açıdan önemsiyorum.”

İmam hatip liselerinin temeli halka dayanıyor

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ise imam hatip okullarından ürken kesimlerin olduğunu ancak bu kurumların temelinin halka dayandığını belirterek şöyle konuştu: “Biz ne kadar seviyorsak, başkaları da o kadar ürküyor. Bizim bu konuya doğru bakmamız lazım. İmam hatip bu ülkeye ne kazandırdı? Bunları objektif olarak değerlendirdiğimiz zaman bu nesil bu millete ve devlete çok şey kattı. Halk bu kurumaların arkasında. İmam hatip liselerine devletin bütçesinden ayrılan pay devede kulak kadar. İmam hatiplere siyasal rüzgar nereden eserse essin okullar yoluna devam edecek. Bu kurumların yasak olan orta kısımlarını açtık, katsayısı kaldırdık, bu iklimi kalıcı kılmak içim mücadeleye ihtiyacımız var. Birgün inşallah Türkiye’nin imam hatipli cumhurbaşkanı olacak.”

İmam hatiplerin önü kesiliyor

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, ise konuşmasında, imam hatip okullarının, kapatmalar, yeniden düzenlemeler, aşağılamalar, dışlamalar, önünü kesmelerle karşılaştığını belirtti. Görmez, bu okulların artık yeni zamanların ölçülerini, talep ve beklentilerini esas alarak bir yol tutturmaya çalışılması gerektiğini anlatarak şunları dile getirdi:

"Artık var gücümüzle kurumlarımızı gözden geçirmeli, ihtiyaç analizlerimizi daha soğukkanlı bir şekilde ortaya koymalyız. Din-i Mübin-i İslam'ın yüksek gereklilikleri için başta imam hatip okullarımız olmak üzere her düzeyde neler yapmamız gerekiyorsa bütün bunları yerine getirecek bir duruş ve ahlak içinde meseleye el atmalıyız."

Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü’nde, Ensar Vakfı, İmam Hatip Liseleri Mezunları ve Mensupları Derneği (ÖNDER), İlim Yayma Cemiyeti, Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı (TÜRGEV) ile İlim Yayma Vakfı tarafından düzenlenen sempozyumuna 50’si Türkiye’den 37’si yurtdışından olmak üzere 87 akademisyen, öğretmen, eğitimci, öğrenci katıldı. Katılımcılar arasında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez de yer aldı.  (Hürriyet)


  http://www.radikal.com.tr/1162509116250935

  YORUMLAR
  (35 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  rizeli..belkide akrabası.. - kaşınan adam

  Adam Rizeli ve imam hatip lisesi mezunu .Aynen Başbakan gibi..Belkide akrabası. Atatürkü tartışmaya açması için başka bir özellik aranmalımı!..

  Tebrik ediyorum. - ildemirci

  Sayın Müsteşar Kendine yakışanı söylemiş. Bir insanın fikri ne ise zikri de o olur. En azında diğerleri gibi takiye yapmıyor. Ama er geç bunun hesabını soracak Cumhuriyet savcıları da çıkacak elbet. Hem Cumhuriyetin sayesinde müsteşar makamına kadar yükseleceksin, sonra da bu ülkeyi kurtaranlar, Cumhuriyeti kuranlara iftira atacaksın.. Yazıklar olsun. Hakkım da haram olsun...

  Bu kadar imamı ne yapacağız? - Su Cemre Sim

  Tunuslu kız arkadaşım ile,Suriyeli erkek arkadaşım İstanbul'da tanışıp evlenmişler.Kadının iki gözü iki çeşme ağlıyor,''Üç beş sözcük Türkçe konuşana kadar,kocamla bir kelime anlaşamadık.''diyor.Arap Arap'ın Arapça'sını anlamıyor.Binlerce yıl Müslüman nüfus,hiçbir zaman bilim,edebiyat dili olamamış,ne idüğü belirsiz bir Arapça'yı yalnızca okumak,ezberlemek için seferber edildi.Minicik çocuklara çocukluğu yaşatılmadı,ezber babam ezber.Nice milyonlarca gençlik oyalandı,gençliği elinden alındı.Her gün televizyonlarda iki sözcük Türkçe,iki sözcük ne idüğü belirsiz Arapça söyleyen sahtekar mollalar ne biliyor?Siz ne biliyorsunuz ?Bütün amaç ,İslam ülkelerindeki uyanışı engellemek için.İlimi,bilimi,sanatı,edebiyatı,felsefeyi-toplumu uyandıran her ışığı- saf dışı bıraktırarak,halkın tamamını dini eğitimden geçirip uyutma, ülkeyi kolay soydurma prejesi.Bir milyara yakın Arap nüfusu,yirmi dört saat Arapça okuyor,Arapça düşünüyor açlıktan,kandan başını kaldıramıyor.Uygarlık tarihine bir çivi çakamıyor.Koskoca bir imparatorluk yıkılmış,onlarca devlete karşı savaş verilmiş,bir Anadolu'yu kurtarmış bir Liderden,onun kadrosundan ne istiyorsunuz?

  man kafa poldi - genco940

  çizgi roman kahramanı. Kafası basmadığı için bu ismi almış ve herkesin gırgıra aldığı zat olmuş. Müsteşar mevki'inde hemde milli eğitim bünyesinde yer alan şahıs dünyadan bihaber işi gücü olmasa gerek oturup bir dönemi tartışmaya açıyor. Beyler tartışmak gayet basit de önce siz kendinizi bir tartışsanızda ondan sonra bu meseleleri konuşsak olmazmı. Mesela bu bilgi tahtında senin müsteşar olmanı sağlayan düşünce tarzı nedir gibi falan. Milli eğitimde geldiğinizden beri kaç defa değişiklik yaptınız, Milli eğitimi köprü geçişleri gibi KGS, olmadı HGS oda olmadı OGS, şimdide OHGKGSBanka hesabından otomatik tahsilat vs. ila gidiyor. Milli eğitimde aynı paralelde ve en son gelinen noktada OHA galiba. Dolayısıyle yap yanıl sistemi sizi yaz boz tahtasına çevirdiğine göre oturupta bilmem ne dönemini tartışmaya açmak senin haddine değil, olamazda. Tarih var, tarihçiler var bir şey bilmiyorsan yazılmışları oku. Gazlı, sulu, çoplu öğretmenler gününüzde mübarek olsun. Sizede bu yakışır zaten hasbel kader milli eğitimciler. Milli görüşle karıştırdınız galiba. Size oy verende kabahat.

  Soda İçin - X120

  Oh oh katılımcılar da evlere şenlikmiş. Ensar'dan İlim Yayıcılara kadar bütün nakşiler toplaşmış, nurculara gövde gösteriyor! Kitle farklı olsa da düşman yine Atatürk. Ama ölü eti kemirerek bir yere varamazsınız, benden söylemesi. Hafazanallah midenize oturur!

  Tek parti devri ve Atatürk tartışıldı, - ldavidovich

  çünkü meşrutiyetini ona referans vererek devam ettiren askeri vesayet Güney Kore, İspanya askeri yönetimleri gibi başarılı olamadı, ama bu tartışmalar biteli 3 4 sene oluyor, Atatürkün bir mucize olduğu yeniden teslim ediliyor artık.

  Akıntıya Doğru Kürek Çekmek - Saim Kara

  Bir ülkeyi ileri götürmek istiyorsanız, onun yolu, ilim- bilim yani akıl yoludur. Bunu düşünemiyorsanız gelişmiş ülkeleri de mi göremiyorsunuz? İmam hatibe kafayı takmışsınız. Bununla çağı yakalayacağınızı mı sanıyorsunuz ? Dünyanın en modern, en demokratik, en gelişmiş ülkelerine bakın bakalım kaç tane imam hatip okulları var? Çareyi yanlış yerde aradığınızın farkında mısınız? Yoksa siz zaten Türkiye'nin gelişmesini değil de ortaçağa savrulmasını mı istiyorsunuz? Tarihin ve Ata'mızın akıl, ilim- bilim rotasını tersine mi çevirmeye çalışıyorsunuz. Öyleyse işiniz çok zor bilesiniz. Buna ''Akıntıya doğru kürek çekmek'' derler.