Müsteşara tepki var

Başbakanlık Müsteşarı Ömer Dinçer'in din devletini savunan makalesinden sonra, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Necat Birinci de
'ümmetçiyim' sözleriyle tepki topladı.

ANKARA - Başbakanlık Müsteşarı Ömer Dinçer'in din devletini savunan makalesinden sonra, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Necat Birinci de
'ümmetçiyim' sözleriyle tepki topladı.
Birinci, tepki çeken açıklamalarını Hulki Cevizoğlu'nun hazırlayıp sunduğu Ceviz Kabuğu programında yaptı. Programda 'ümmetçi' yorumlarına yol açan diyalog şöyle gelişti:
Cevizoğlu: Atatürkçü müsünüz?
Birinci: Atatürk'ün kurduğu bir devletin Milli Eğitim Bakanı'nın müsteşarıyım. Atatürk hakkında menfi düşüncem olması mümkün değildir.
Cevizoğlu: Yani Atatürkçüyüm demek mi bu?
Birinci: Şimdi Atatürkçüyüm. Benim sevmediğim, 'milliyetçilik' kelimesidir.
Cevizoğlu: Neden? Birinci: Ben milliyim. Cevizoğlu: Peki 'Ümmetçiyim' kelimesini sever misiniz?
Birinci: Ümmetçiyim, ben bir peygamberin ümmeti olabilirim.
Cevizoğlu: Yani milliyetçi değilim ama ümmetçiyim diyorsunuz.
Birinci: Hayır demiyorum. Beni yanlış anlamayın. Ben bir inancın mensubuyum. Ona siz ne derseniz deyin, ister ümmet deyin, ister inanç sistemi deyin.
Eğitim örgütleri Birinci'nin sözlerine sert tepki gösterdi.
Eğitim-Sen Başkanı Alaaddin Dinçer: Biz sürekli, tarikat ve cemaatlerin son bir yıldır eğitimde yönetim kadrolarını kuşatma içine aldığını söylüyorduk. Bugün yaşanan aslında bizim söylediklerimizi doğru çıkarmıştır. Zaten belli tarikat veya cemaatlere mensup olmadan eğitimde üst düzey bürokraside görev almak mümkün değildir. Müsteşar kendini ele vermiştir. Müsteşarın görevden alınması gerekir.
Türk Eğitim-Sen Başkanı Şuayip Özcan: Ne yapılmak isteniyor, anlamakta güçlük çekiyoruz. Devleti sıkıntıya gerilime itecek ifadeleri anlayamıyoruz. Burada müsteşar, hem içindekini dışavurmuştur. Hem de sözlerini düzeltmek isterken yeni gaflar yapmıştır. Bu tür davranışlarda bulunanların ve açıklama yapanların da bu makamlarda yeri yok.
Bağımsız Eğitimciler Sendikası Başkanı Gürcan Avcı: İnsanlar, ülkeyi yeni gerilimlere itecek kişileri ve kurumları hiç tasvip etmiyor. Ellerine fırsat geçtiğinde, bu kişiler, iktidarda olan parti, diğer partiler gibi tarihin derinliklerine gömülecektir. Atatürk milliyetçiliğine
en çok ihtiyaç duyulan zamandayız. Ümmetçiyim kelimesi ise yeni gerginlikler yaratabilecek bir söz.
Ümmetçilik diye bir görüşünün olmadığını belirten Birinci ise, ifadelerinin
basına eksik ve yanlış yansıtıldığını söyledi.
Birinci, milliyetçilik konusundaki görüşlerini ise şöyle anlattı:
"Milliyetçiyim, milliyetçiyim diye sokağa çıkmak bir ruh hastalığıdır. Ben Necat Birinci olarak 'milliyetçiyim' demem. Bunu çevremdeki insanların söylemeli."
Birinci, Atatürkçülüğün de milliyetçilik gibi sözle olmayacağını savunarak,
"Ben Atatürkçüyüm. 1915'ten bu yana Atatürk'ü takip ediyorum. Ömrümün büyük bölümünü bu çalışmalara verdim" dedi. Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'le konuya ilişkin görüştüğünü belirten Birinci, "Bakana tüm metni gösterdim. beni haklı buldu" dedi.