Müsteşarla dershaneciler atıştı

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Necat Birinci, "Dershanede verilenler öğrencinin üniversitede hiç işine yaramıyor" deyince, dershanecilerin tepkisiyle karşılaştı.
Haber: BETÜL KOTAN / Arşivi

ANKARA - Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Necat Birinci, "Dershanede verilenler öğrencinin üniversitede hiç işine yaramıyor" deyince, dershanecilerin tepkisiyle karşılaştı. Dershaneden çok özel okula ihtiyaç olduğunu söyleyen ve "Ben devletçi değilim" diye konuşan Birinci'ye, bir dershaneci "Evet devletçi değil, ümmetçisiniz" dedi.
Özel Dershaneler Birliği'nin (ÖZDEBİR) Arkara'da dün yapılan 13'üncü genel kuruluna katılan Birinci ile dershaneciler atıştı. Dershanelere "okullaşın" çağrısı yapan Birinci, "Dershaneler, Türkiye'nin eğitimini yükselten bir işlev görmüyor. Sadece üniversiteye çocuk sokuyor ve orada bitiyor" sözleriyle devam edince, bazı dershaneciler sitem etti. Bunun üzerine, Birinci, yanlış anlaşıldığını söyleyerek kürsüden ayrıldı.
Birinci'nin ardından söz alan dershane sahibi, CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, "Siz dershanede gereksiz şeyler öğretiliyor derseniz, o zaman sınavda gereksiz şeyler soruyorsunuz demektir. Türkiye'de ÖSYM'ye olan güven çok fazla. Rahmetli Altan Günalp öyle bir sistem kurmuş ki bunca yıldır yıkmak istemelerine rağmen yıkamıyorlar. Şimdi yıkmak istiyorsunuz, Maliye'ye bağlamak istiyorsunuz. YÖK ile Cumhurbaşkanı ile Anayasa Mahkemesi ile kavga ediyorsunuz. Bu ülkede hiç kimsenin kafası çalışmıyor, her şeyi bir tek iktidar biliyor" dedi.
İnce'nin konuşmasının ardından, yeniden kürsüye gelen Birinci, "Yanlış anlaşılmasın, ben devletçi değilim" diye konuştu. Bu arada, dershanecilerden biri, "Evet devletçi değil, ümmetçi" dedi. Bu söze çok sinirlenen Birinci, şunları söyledi: "Ben devletine bağlı, fakat katiyen devletçi değilim. Bana ümmetçi diyen iki millitvekili mahkemede hesap veriyor. Lütfen terbiyeli olun. O arkadaşım yiğit ve şerefliyse kalkıp ben söyledim desin, yoksa şerefsizdir."
Birinci'nin bu çıkışı üzerine araya giren divan başkanı, bir yanlış anlama olduğunu söyleyerek ortamı yatıştırmaya çalıştı.


    http://www.radikal.com.tr/7611587611580

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.