Musul Valisi Nuceyfi: Türkiye Musul'u kurtarma operasyonuna katılacak

Musul Valisi Nuceyfi: Türkiye Musul'u kurtarma operasyonuna katılacak
Musul Valisi Nuceyfi: Türkiye Musul'u kurtarma operasyonuna katılacak
IŞİD'e karşı oluşturulan, ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyon ile Irak ordusu ve yerel güçlerin bahar aylarında düzenleyeceği tahmin edilen "Musul'u kurtarma" operasyonuna Türkiye'nin de katılacağı öne sürüldü.

RADİKAL – Barzani yönetimine yakınlığıyla bilinen Kürt haber portalı Rûdaw’a konuşan Musul Valisi Esil Nuceyfi, “ Türkiye , Musul operasyonuna katılmaya karar verdi” dedi. Nuceyfi, “Türkiye’nin operasyona askeri ve lojistik destek sunacağını, ayrıca silah ve cephane göndereceğini” iddia etti.

Esil Nuceyfi’nin kardeşi olan Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Usame Nuceyfi, geçtiğimiz günlerde Türkiye’ye gelerek, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu ile görüşmüştü.

Irak’ın en büyük ikinci kenti olan zengin petrol yataklarına sahip Musul, 2014 yılının Haziran ayından bu yana IŞİD’in işgali altında bulunuyor. ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri, Irak Ordusu ve peşmergeler de kenti kurtaracak kara operasyonu için bir süredir hazırlık yapıyor.

 


  http://www.radikal.com.tr/130384213038422

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Musul ......Türkiye.....Balçovalı - balçovalı

  Musul da Kerkük gibi soydaşlarımızın yaşadığı bölgelerdir.Meşru Irak Hükümeti kuvvetleriyle ve buraların Irak devleti sınırları içinde kalması kaydı ile Bizim de bu gibi operasyonlara katılarak soydaşlarımıza onların hak ve hukukunu koruduğumuzu göstermeliyiz.Birinci Dünya savaşından sonra gücümüz yetmediği için o toprakları ve kardeşlerimizi oralarda bıraktık.Şimdi kardeşlerimizin hak ve hukukunun yerine getirilmesi için güçlüyüz.

  SECIM - mismail

  Haydi hayirlisi. Secimler operasyondan sonra.