Musul'da ölenler için özel tören

Bağdat Büyükelçiliği'ni korumakla görevlendirilen sekiz kişilik özel harekât birliğine önceki gün Musul'da düzenlenen saldırıda ölenlerin sayısı beşe çıktı.

ANKARA - Bağdat Büyükelçiliği'ni korumakla görevlendirilen sekiz kişilik özel harekât birliğine önceki gün Musul'da düzenlenen saldırıda ölenlerin sayısı beşe çıktı. Dışişleri Bakanlığı saldırıda beş güvenlik görevlisi ile iki Iraklı şoförün hayatını kaybettiğini, kurtulan üç güvenlik görevlisinden ikisinin Bağdat'a, birinin ise Türkiye'ye gönderildiğini açıkladı. Yaşamını yitiren görevliler için yarın Ankara'da tören düzenlenecek.
Dışişleri Bakanlığı'nın verdiği bilgiye göre; olay Bağdat Büyükelçiliği koruma ekiplerinin görev değişimi sonrasında yaşandı. Görev süresini tamamlayan grubun yerini alacak sekiz kişilik güvenlik ekibi, Habur üzerinden dört araçlık bir konvoyla Irak'a giriş yaptı. Konvoy Musul'da saldırıya uğradı. Konvoydaki başkomiser Nihat Akbaş, komiser Bilal Ürgen, polis memurları Bülent Kıranşal, Adem Çiçek, Süleyman Karahasanoğlu ile iki Iraklı şoför saldırıda hayatını kaybetti. Dışişleri açıklamasında olay yerinde bulunan ABD kuvvetlerinin de duruma müdahale ettiği ve iki teröristi öldürdüğü belirtildi.
Dışişleri: Failler bulunsun
Saldırıyı 'caniyane' olarak niteleyen bakanlık, Irak Geçici Hükümeti ve Çokuluslu Güç'ün, saldırının faillerinin bulunması konusunda 'derhal' harekete geçmesini de istedi. Özel harekâtçılar için yarın Ankara'da tören düzenlenecek. Törene Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la birlikte devletin zirvesi katılacak.