Musul'da saldırı

Bağdat Büyükelçiliği'ne geçici görevle atanan bir grup koruma görevlisi, Musul'da saldırıya uğradı. Dışişleri Bakanlığı'nın açıklaması: "İki görevli Bağdat'a ulaştı, bir görevli Habur'a ulaştı. Bazı görevlilerimiz şehit."

ANKARA - Türkiye, Brüksel'deki Avrupa Birliği zirvesine yoğunlaşmışken, Türk güvenlik görevlileri Irak'ta saldırıya uğradı. Dışişleri Bakanlığı, Bağdat Büyükelçiliği'ne geçici görevle atanan bir grup koruma görevlisinin, Bağdat'a giderken Musul'da silahlı saldırıya uğradığını, iki görevlinin Bağdat'a ulaştığını, bir şoförle bir görevlinin ise Habur'a geri döndüğünü duyurdu. Bakanlığın açıklamasına göre saldırıda ölenler de oldu.
Dışişleri Bakanlığı'nın konuyla ilgili dünkü açıklamasında şu bilgiler yer aldı: "Menfur terör saldırısı sırasında bazı görevlilerimizin şehit düşmüş olmaları büyük üzüntüyle karşılanmaktadır. Konu ilgili makamlarımızca tahkik edilmekte ve Irak geçici hükümeti ile mahalli yetkililerden tamamlayıcı bilgi derlemesine çalışılmaktadır."
DHA muhabirinin telefonla ulaştığı Musul Türkmen Cephesi Başkanı Muhammet Tahir, ise saldırıyı şöyle anlattı: "Silahlı kişiler araçlardan indirdikleri kişileri yere yatırıp kurşuna dizmişler. Biz olay yerine gitmek istedik, ancak orası ABD güçleri tarafından sarılmış. Ancak yerde dört ceset gördük. Birinin başı kesilmişti. Yaptığımız araştırmada dört kişinin de Türk olduğunu öğrendik."
(Radikal, dha)