Muş'un 'saklıları'

Sağlık ve Milli Eğitim bakanlıklarının 'Sosyal Riski Azaltma Projesi'nde yoksul ailelerin çocuklarına 15 milyon lira para yardımı yapılacağının duyulması, Muş'taki saklı nüfusu ortaya çıkardı.

MUŞ - Sağlık ve Milli Eğitim bakanlıklarının 'Sosyal Riski Azaltma Projesi'nde yoksul ailelerin çocuklarına 15 milyon lira para yardımı yapılacağının duyulması, Muş'taki saklı nüfusu ortaya çıkardı. İzdihama neden olan proje nedeniyle Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü' nde son üç ayda 12 bin kişiye nüfus cüzdanı çıkarıldı.
Projeden yararlanmak için harekete geçen dar gelirli aileler, nüfusa kayıtlı olmayan eş ve çocuklarına nüfus cüzdanı çıkarmaya başladı. Böylece 12 bin kişilik saklı nüfus ortaya çıktı. Yoğunluk, Nüfus ve Vatandaşlık
İdaresi'nin çalışmalarını kilitleyecek düzeyde artarak sürüyor. Uzun kuyruklar nedeniyle erken saatlerde sıraya girenler, işlemlerin uzun sürmesinden yakınıyor. Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü çalışanları da, "Talep yüzünden öğle tatilinde bile ara vermiyoruz. Son üç ayda 12 bin nüfus cüzdanı düzenledik. Saklı nüfus ortaya çıktı ama bizi de iş yapamaz duruma düşürdü" dedi.