Mutafyan'ı LAW silahı, Genç'i bomba ile öldüreceklerdi

Mutafyan'ı LAW silahı, Genç'i bomba ile öldüreceklerdi
Mutafyan'ı LAW silahı, Genç'i bomba ile öldüreceklerdi

Ersin Gönence, Sivas?ta Minas Durmaz Güler?e suikast hazırlığı yaparken yakalanmıştı.

İSTANBUL - Üçüncü iddianamenin en çarpıcı bölümlerinden birini ‘suikast planları’nın detayları oluşturuyor. İddianamede 2007 Nisanında Ümraniye’de bir gecekonduda el bombası bulunması, Danıştay saldırısı, Cumhuriyet gazetesine atılan bombalar, yazar Orhan Pamuk’a yönelik suikast planlarının yanı sıra yeni suikast planlarına da yer veriliyor. Alevi kanaat önderleri Kazım Genç ve Ali Balkız, Ermeni patriği Mesrop Mutafyan ve Sivas’ta Ermeni cemaati önderi kuyumcu Minas Durmaz Güler’e yönelik suikast planları iddianamede ayrıntılı biçimde anlatılıyor.
İddianamede Ermeni Patriği Mutafyan ile Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Ali Balkız, Pir Sultan Abdal Derneği Başkanı Kazım Genç’e yönelik suikast planlarıyla ilgili çarpıcı detaylar yer alıyor. İddianameye göre suikast planları Eski Özel Harekât Daire Başkanvekili İbrahim Şahin liderliğindeki hücre yapılanması tarafından organize ediliyordu. Suikast planlarına Şahin’in evinde yapılan aramalarda ulaşıldı ve bazı planlar teknik takibe de takıldı.

Evlerinin fotoğraflarını çekmişler
Planlarda dikkat çeken özelliklerden biri Google Earth’ten fazlasıyla faydalanılmış olması. Mutafyan’ın, Balkız ve Genç’in evlerinin bulunduğu bölgeler Google Earht’ten alınan haritaların üzerinde işaretlenmiş. Bu haritalar üzerinde hedeflerin kullandığı güzergâhlar, evlerinin yakın olduğu yerler de yer alıyor.
Eylem planlarının yanı sıra hedeftekilerin fotoğrafları da aramalarda bulundu. Kimi planlarda ise örgüt üyelerinin haritayla yetinmeyip, evlerin ya da apartmanların fotoğraflarını çektiği de iddianameden anlaşılıyor. Bu planlardan sonra polisin yaptığı incelemelerde haritalarda gösterilen ya da fotoğrafı çekilen yerlerin mağdurlara ait olduğu kesinleştirildi.

Suikast kodları
Mutafyan, Balkız ve Genç’e yönelik suikast planlarının bazı ilginç ortak noktaları var. Görevlilere ‘aaaa’, ‘bbbb’, ‘cccc’ gibi kodlar veriliyor. Yine planların devamında hedefin çıkış saati ÇK, giriş saati ise GS şeklinde ifade ediliyor. Eylemin gerçekleştirileceği güne E, eylem saatine ise  ES kodu veriliyor. Eylemde görevli elemanların ‘gözcülük’, ‘silah bulma’, ‘emniyeti sağlama’, ‘tetikçi’ gibi görevleri bulunuyor. Hangi hedefin nasıl vurulacağı da planlarda yer alıyor. Örneğin, Mutafyan’ın ‘Anti Tank Silahı (LAW) ile öldürüleceği belirtilirken, Genç’in bombayla öldürülmesi planlanıyor. 

Saldırı planı adım adım anlatılıyor
İddianamede suikast planları aşama aşama anlatılıyor. Örneğin Mutafyan’la ilgili planın birinci aşaması ‘cccc’ tarafından hedefin araçla ibadethaneden çıkış-giriş yaptığı periyodik zamanlar tespit edilecektir. Periyodik zamanlar tespit edilmez ise çıkıştan sonra ne kadar süre içinde geri döndüğü ortalama olarak tespit edilecektir” diye anlatılıyor. Genç’le ilgili planın giriş kısmında, hedefin adı, adresi veriliyor ve ‘Eylemin Amacı’, ‘A-levileri kışkırtarak Alevi-Sünni kavgası çıkarmak’ olarak açıklanıyor. ‘Eylem türü’  başlığı altındaysa ‘Bombalı paket göndermek (Paket açılınca patlayacak şekilde)’ yazıyor. İddianamede Ankara’da Eryaman Ayaş Yolu’ndaki Optimum Alışveriş Merkezi’ne de eylem planlandığı öne sürülüyor. 

Sivas’ta suikast önlendi
İddianamede Sivas’taki Minas Durmaz Güler’e yönelik suikastle ilgili şu değerlendirme yapılıyor: “İbrahim Şahin liderliğindeki hücre yapılanmasına yönelik yapılan teknik takip çalışmalarında, ülkemizde yaşayan bir kısım Ermeni asıllı vatandaşlarımıza yönelik eylem hazırlığı içerisinde oldukları, özellikle Sivas ilinde yaşayan ve o bölgedeki Ermeni asıllı vatandaşlarımızın ruhani lideri konumunda bulunan Minas Durmaz Güler’e yönelik suikast hazırlıkları yaptıkları, bu amaçla şüpheli İbrahim Şahin’in Güler’in adresini tespit etmeye yönelik çalışmalar yaptığı tespit edilmiştir.
Şahin ile irtibatlı bulunan ve Güler’e yönelik suikast hazırlıkları yaptıkları tespit edilen Ersin Gönence ve Oğuz Bulut isimli şahıslar Sivas ilinde yakalanmıştır. Bulut’tan adet haki yeşil renkli el bombası, Gönenci’den bir adet Browning marka tabanca bulunarak el konulmuştur. “