Mutasyon olursa yeni aşılar gelecek

ANKARA - Sağlık Bakanlığı yetkilileri, bazı ülkelerde mutasyon geçirdiği belirlenen virüsteki değişimin çok anlamlı olmadığını, mevcut aşıların etkinliğinin hala sürdüğünü duyurdu. Ancak yetkililer, domuz gribi virüsünün mutasyon geçirip mevcut aşıların etkinliğini kaybetmesi halinde, Türkiye’nin küçük bir fiyat farkı ödeyerek yeni üretilecek aşılardan alabileceğini vurguladı.
Uzmanlar, domuz gribine yol açan A(H1N1) virüsünün mutasyon geçirip salgının daha tehlikeli bir boyut almasından endişe ederken, mevcut aşıların yeni oluşabilecek duruma karşı etkili olamayabileceği düşüncesini dile getiriyor. Sağlık Bakanlığı, virüsün mutasyon geçirebileceği ihtimalini göz önüne alarak, aşı temin ettiği üç firma ile yaptığı anlaşmaya bununla ilgili hüküm de koydurdu. Buna göre, Türkiye, ortalama altı avroya aldığı her doz aşı için 0.5 avro fark ödeyerek yeni üretilecek aşılara da sahip olabilecek. Öte yandan, Bakanlık yetkilileri, bazı ülkelerde mutasyon geçirdiği belirlenen virüsteki değişimin çok anlamlı olmadığını, mevcut aşıların etkinliğinin hala sürdüğünü bildirdi. Domuz gribi ölümleri 161’e ulaşmıştı. 

Tıbbi atıklara maruz kalanlar da tehlikede
Çevre ve Orman Bakanlığı ise domuz gribinden kaynaklanan tıbbi atıklara maruz kalan herkesin potansiyel risk grubunda olduğu uyarısında bulundu. Bakanlık, 81 ilin valiliğine genelge gönderdi. Genelgede şöyle denildi:
“Domuz gribinden kaynaklanan tıbbi atıkların yetersiz muamelesi, ciddi halk sağlığı sonuçları yaratabilmekte ve çevre üzerine olumsuz etkiler yapabilmektedir. Risk altındaki başlıca gruplar, doktorlar, hemşireler, yardımcı sağlık çalışanları ve diğer hastane personeli, sağlık kuruluşlarında veya evde tedavi ve bakım alan hastalar, sağlık kuruluşlarının hasta ziyaretçileri, çamaşırhane, atık toplama ve taşıma gibi sağlık kuruluşlarının destek birimlerinde çalışanlar, atık bertaraf tesislerindeki işçiler, atık boşaltım sahalarında ayıklama yapan kişilerdir.” (aa)