Müteahhit Cengiz'i bekleyen tehlike

Müteahhit Cengiz'i bekleyen tehlike
Müteahhit Cengiz'i bekleyen tehlike
"Milletin a... koyacağız" sözleri nedeniyle müteahhit Mehmet Cengiz hakkında hakaret davası açıp kazanan eski AKP'li milletvekili Süleyman Sarıbaş daha önce Prof. Dr. Baskın Oran'a ve Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu'na hakaretten yargılanmış!

RADİKAL - 17-25 Aralık soruşturmaları tapelerinde yer alan "Milletin a... koyacağız" sözleri nedeniyle müteahhit Mehmet Cengiz hakkında hakaret davası açan eski AKP 'li milletvekili Süleyman Sarıbaş daha önce Prof. Dr. Baskın Oran'a ve Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu'na hakaretten yargılanmış ancak hakkında verilen mahkumiyet kararı Yargıtay tarafından bozulmuştu. Sarıbaş o dönem rapor için, "Azınlık arayanlar analarından, babalarının kim olduğunu bir kez daha sorsunlar" ifadelerini kullanmıştı. Konuyu Hürriyet gazetesi yazarı Mehmet Yılmaz bugünkü köşesinde 'Müteahhit Cengiz'i bekleyen tehlike' yazısı ile şöyle aktardı:
 
Eski milletvekili Süleyman Sarıbaş, 17–25 Aralık soruşturmaları sırasında ortaya çıkan telefon konuşmasında "milletin a... koyacağız" diyen müteahhit Mehmet Cengiz'e açtığı hakaret davasını kazandı.
Karar Yargıtay tarafından da onaylanırsa Cengiz, Sarıbaş'a 8 bin lira manevi tazminat ödeyecek.
Sarıbaş, AKP'den seçilerek TBMM 'ye girmiş daha sonra istifa ederek ANAP'a geçmişti. Sarıbaş'ı, Prof. Dr. Baskın Oran'a ve Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu'na, yazdıkları Azınlıklar Raporu nedeniyle TBMM kürsüsünden hakaret etmesinden de hatırlarsınız.
Bu nedenle tazminata mahkûm edilmiş ama daha sonra karar Yargıtay tarafından bozulmuştu.
Bu kararı veren Yargıtay 4. Hukuk Dairesi, daha sonra ilginç bir karar daha vermişti.
Orhan Pamuk'a, bütün TC vatandaşlarının dava açabilmelerine olanak sağlayan bir karar.
Şimdi bakalım Yargıtay, Sarıbaş–Cengiz davasında nasıl bir karara varacak?
Eğer 4. Hukuk Dairesi'nin kararında bir değişiklik olmazsa Cengiz'e isteyen her Türk vatandaşı dava açıp tazminat alabilir.
Acaba, bu tazminatları karşılamak için de bir müteahhit havuzu mu kurdurulsa?