Müteahhitler hapiste

Selçuklu ilçesinde Kurban Bayramı'nın ikinci günü çöken Zümrüt Apartmanı'nın enkazından çıkarılan ceset sayısı 58'e ulaşırken, iş makineleri bölgeden uzaklaştırılarak yeniden hayat belirtileri aranmasına ağırlık verildi.

KONYA - Selçuklu ilçesinde Kurban Bayramı'nın ikinci günü çöken Zümrüt Apartmanı'nın enkazından çıkarılan ceset sayısı 58'e ulaşırken, iş makineleri bölgeden uzaklaştırılarak yeniden hayat belirtileri aranmasına ağırlık verildi. 31 kişinin yaralı kurtarıldığı enkaz altında 70 kişinin bulunduğu sanılıyor. Tutuklanan müteahhit Vedat Kaya ve taşeron İsmail Canlıer ise 'Ben suçlu değilim' diyerek topu birbirine attı.
Kaya ile Canlıer, dün geniş güvenlik önlemleri altında Konya Adliyesi'ne götürüldü. Savcıya ifade veren Kaya ve Canlıer, tutuklama istemiyle nöbetçi 3. Sulh Ceza Mahkemesi'ne çıkarıldı.
Kaya ve Canlıer, 'tedbirsizlik ve dikkatsizlik sonucu birden fazla kişinin ölümüne sebep vermek'ten tutuklanıp Konya E Tipi Kapalı Cezaevi'ne gönderildi. Bu suç, altı aydan beş yıla kadar hapis cezası öngörüyor. Bu durumda infaz yasasına göre sanıklar iki yıl hapis yatacak. Kaya'nın ifadesinde, şöyle dediği belirtildi:
'Zemin'i suçladı
"İnşaatta kullandığımız malzemelerin tamamı standarda uygun. 1994'te zemin etüdü kontrolü zorunluluğu yoktu. Biz de etüt yaptırmadık. Yıkılma nedeni müteahhitlik hatası değil, zemin. Binanın yapımıyla ben değil, kooperatif ilgilendi. Malzeme alımlarıyla ilgili taşeron İsmail Canlıer yönetimle görüşüp karar veriyordu. Suçlu olan ben değilim" dedi.
Canlıer ise, "Malzeme alımında standartlara uyuldu. Malzemenin alımından sonra Ali Vedat Kaya da bunu onaylıyordu. Suçlu olan ben değilim" diye konuştu.
Bu arada facianın ikinci günü enkaza sokulan ve başta AKUT bazı arama kurtarma ekiplerinin protestosuna neden olan iş makinelerinin büyük bölümü dün sabah enkaz bölgesinden uzaklaştırıldı. Enkaz başında sadece ağır kütleleri kaldırmak için vinçler bırakıldı. Sivil Savunma üyeleriyle Jandarma Arama ve Kurtarma (JAK) timlerinden oluşan ekipler, enkazda canlı bulmak için çabalarını yoğunlaştırdı.
(dha, aa)