Müteahhitler onarıma direniyor

Çıldır Merkez İlköğretim Okulu'nun depreme karşı dayanıksız olduğu belirlendi. Müteahhitten güçlendirme çalışması yapılması istendi. Müteahhit bunu yapmayınca hakkında alacak ve ceza davası açıldı.

ANKARA - Çıldır Merkez İlköğretim Okulu'nun depreme karşı dayanıksız olduğu belirlendi. Müteahhitten güçlendirme çalışması yapılması istendi. Müteahhit bunu yapmayınca hakkında alacak ve ceza davası açıldı.
Ardahan'da kamu binalarındaki risk bu binayla sınırlı değil. Bayındırlık ve İskân Bakanı Faruk Özak'ın CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt'ün soru önergesine verdiği yanıt durumu ortaya koyuyor: "Ardahan'da 33 kamu binasından 5'i depreme dayanıklı. 28 binanın güçlendirilmesi ya da yıkılıp yeniden yapılması gerekiyor. Bu çalışmalar için müteahhitlerin itirazları nedeniyle 'mahkeme' kararı bekleniyor."
Olası bir depremde yıkılma tehdidi altında olan kamu binaları arasında, okulların yanı sıra, pansiyonlar, öğretmenevi, polisevi, yurt binası, jandarma karakol binası ve 100 yataklı devlet hastanesi de bulunuyor. Akla şu soru geliyor: Marmara depreminden sonra yıkılan binaların sorumluluğundan zamanaşımıyla kurtulan müteahhitler yine buna mı güveniyor?