'Müthiş Türk' General Motors'ta

ABD'de 3 bin mühendisin katıldığı proje yarışmasında 'ateşlemeli motorların yağ tüketimini yüzde 50 oranında azaltan' projesiyle birinci olan makine mühendisi Ertan Yılmaz, doktorasını tamamladı ve General Motors firmasında işe başladı.
Haber: BAHRİ KARATAŞ / Arşivi

İZMİR - ABD'de 3 bin mühendisin katıldığı proje yarışmasında 'ateşlemeli motorların yağ tüketimini yüzde 50 oranında azaltan' projesiyle birinci olan makine mühendisi Ertan Yılmaz, doktorasını tamamladı ve General Motors firmasında işe başladı.
Sivas'ta doğan ve beş yaşında ailesiyle Almanya'ya giden 32 yaşındaki Yılmaz, bu ülkede liseyi ve Rhesnich West Falische Technische Hochsehale üniversitesini bitirdi. Doktora için ABD'de Massachusetts Institute Of Technology üniversitesine gitti. Bu arada Amerikan SEA (Karada, havada, denizde ve uzayda hareket kabiliyetini geliştiren mühendislik topluluğu) kuruluşunun, Kasım 2001'de'Otomobil Yağları Fuarı ve Sempozyumu' yarışmasına, ateşlemeli motorların yağ tüketimini yüzde 50 azaltan projesini sundu. Üç bin mühendisin katıldığı yarışmada projesi birinci seçilen ve ödüle layık görülen ilk Türk olan Yılmaz, 'müthiş Türk' olarak anılmaya başlandı.
ABD'nin en büyük firması olan General Motors'ta çalışmak üzere yıllık 240 bin dolara anlaşan Yılmaz, "Daha büyük başarılara imza atacağım" diyor.