'Mutlaka aydınlatılacak'

Başbakan Tayyip Erdoğan, Yüksekova'da dün yaşanan olaylar nedeniyle bölge halkını soğukkanlı ve temkinli davranmaya çağırdı. "Benim dönemimde JİTEM yok" diyen Erdoğan, Şemdinli olayının mutlaka aydınlatılacağını söyledi.

ANKARA - Başbakan Tayyip Erdoğan, Yüksekova'da dün yaşanan olaylar nedeniyle bölge halkını soğukkanlı ve temkinli davranmaya çağırdı. "Benim dönemimde JİTEM yok" diyen Erdoğan, Şemdinli olayının mutlaka aydınlatılacağını söyledi.
Bahreyn, Katar ve Danimarka gezisini tamamlayarak dün akşam Ankara'ya dönen Erdoğan, Esenboğa Havalimanı'nda yaptığı basın açıklamasında Şemdinli'deki bombalama olaylarının ardından yaşanan süreç ve Yüksekova'da dün üç kişinin ölümüyle sonuçlanan olaylarla ilgili şu mesajları verdi:
Teenni tavsiyesi: Birinci derecede Hakkâri, Şemdinli ve Yüksekova'da yaşayan tüm kardeşlerime, vatandaşlarıma teenniyi (temkinli davranma) tavsiye ediyorum. Farklı illerden burayı körükleyenlere yanlış yaptıklarını hatırlatmak istiyorum. Burada itidale ihtiyaç var. Bugün maalesef yine üç vatandaşımız öldü. Bunlar yanlış şeyler.
Öbür tarafta bir uzman çavuşumuz, iki askerimiz şehit oldu. Bunlarla nereye varılacaktır? Birilerini sevindirmeyelim lütfen. Bunların hepsi yüreklerimizi dağlıyor.
Kararlılığımız müşterek: Kimse devletle milleti karşı karşı karşıya getiremez, getirmemelidir. Bunun için müfettişleri bölgeye gönderdik, arkadaşlarımız hâlâ orada. Sayın Cumhurbaşkanı ve Genelkurmay Başkanı'yla bu konudaki kararlılığımız müşterek ve aynı düşüncedeyiz. Yasalar işletilecektir ve hukuk tecelli edecektir.
MKYK'yı toplayacağım: Yarın (bugün) ilgili arkadaşlarla saat 11.00'de toplantımız olacak. Meclis'te yapılması gereken neyse onu yapacağız. Araştırma önergesiyse araştırma önergesi, genel görüşmeyse genel görüşme. Çünkü bunun üzerinden herhangi bir rant hesabı yapılmaz.
Benim dönemimde JİTEM yok: Geçmişte böyle bir şeyler olmuş olabilir. Dedikodular yapılmış olabilir. Dönemimde böyle bir şey yok. Böyle bir şey de tanımadım.
Büyükanıt: Sonrasını izleyin
Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt ise Şemdinli'yle ilgili soruları "Yargıya intikal eden bir konu için yorum yapamam. Ancak bu olaylardan sonraki aşamayı çok iyi takip edin ve çok iyi yorumlayın" diye yanıtladı.
Fotoğraftaki belgeler
Şemdinli'de Renault 19 marka jandarma aracının bagajından çıkan belgeler arasında bombalanan Umut Kitabevi'nin sahibi Seferi Yılmaz hakkında tutulan çok sayıda istihbarat notunun yanı sıra uzaktan çekilmiş fotoğrafları da bulundu.
Uzaktan çekildiği anlaşılan fotoğraflara, Seferi Yılmaz'ın yanında bulunan kişilere ilişkin bilgilerin not olarak düşüldüğü görülüyor.


    http://www.radikal.com.tr/7633097633090

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.