'Mutlaka önlenmeli'

Rusya'nın Avrupa'nın nükleer atıklarını Türk Boğazları'ndan geçirerek...
Haber: AHMET ŞIK / Arşivi

İSTANBUL - Rusya'nın Avrupa'nın nükleer atıklarını Türk Boğazları'ndan geçirerek ülkesinde depolama projesi, çevre örgütlerini ayağa kaldırdı. 21 ve 24 Haziran'da yüzlerce tekne, Boğaz'ı trafiğe kapatacak. Türkiye'den 224 kuruluş ve Rusya, Ukrayna, Bulgaristan, Romanya, Gürcistan, Azerbaycan, Moldovya'daki örgütlerin katılımıyla bir etkinlik de yapılacak.

  • Greenpeace Akdeniz Ofisi Enerji Kampanyası Sorumlusu Melda Keskin, Doğa ile Barış Derneği Başkanı Yüksel Üstün, Doğa Savaşçıları Çevre Örgütü Başkanı Zafer Murat Çetintaş:"Nükleer atıklar, Boğazlar'dan geçen zararlıların en tehlikelisi. Para için hayatı tehliye atan projenin engellenmesi için başta hükümete olmak üzere herkese görev düşüyor. Engellemek için her türlü eylemi yapacağız."
  • Türkiye Deniz Araştırmaları Vakfı Başkanı Bayram Öztürk: "Atığı karayoluyla taşırlarsa Avrupa'da çok gürültü çıkacağını biliyor, denizyolunu seçiyorlar. Bükreş Konvansiyonu'na göre Karadeniz sınır ötesi atıkların taşınması engellenebilir. Karadeniz Parlamenterler Asamblesi ile Karadeniz Ekonomik İşbirliği Ekonomik Çevre Bölümü'nün nükleer atıkların taşınmasına ilişkin sözleşmeleri de var. Denizcilik Müsteşarlığı'nın bu anlaşma ve sözleşmeleri takip etmesi gerek. Hükümetin de ciddi bir eylem planı olmalı."
  • Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma İşletmeleri Genel Müdürü Hücum Tulgar: "Türk Boğazları Trafik Düzen Tüzüğü'nün 26. maddesine göre, nükleer atık taşıyan gemi, oldukça detaylı belirtilen tüm koşulları yerine getirmeli. Uzun ve yorucu bir prosedür uygulanabilir. Devletler gemileri geçirmeme hakkına da sahiptir."