Mutlu Kaya'nın annesi: Gözleriyle tepki veriyor

Mutlu Kaya'nın annesi: Gözleriyle tepki veriyor
Mutlu Kaya'nın annesi: Gözleriyle tepki veriyor
Diyarbakır'ın Ergani ilçesinde silahlı saldırı sonucu ağır yaralanan Mutlu Kaya'nın annesi Hanım Kaya, kızının durumunun iyiye gittiğini söyledi.

RADİKAL-Bir televizyon kanalında düzenlenen ses yarışmasına katıldıktan sonra Diyarbakır’ın Ergani ilçesindeki evinde uğradığı silahlı saldırı sonucu başından vurularak ağır yaralanan Mutlu Kaya, 32 gündür yoğun bakımda yaşam mücadelesi veriyor. Diyarbakır Gazi Yaşargil eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavisi süren Mutlu, yaşam mücadelesi veriyor. Tedavi gördüğü hastane önünde hiç ayrılmayan anne Hanım Kaya, Mutlu'nun durumunun iyiye gittiğini söyledi.

Günledir hastane önünde bekleyen anne Kaya, kızının son durumu ve yaşadıkları sıkıntıları anlattı. Kızının sağlık durumunun iyiye gittiğini belirten anne Kaya, Mutlu'nun halen konuşmadığını ancak gözlerini kıpırdatarak, kendilerine tepki verdiğini söyledi. Hastane önünde büyük sıkıntılar çektiklerini ifade eden anne Kaya, ”Bir ay dört gündür buradayım. Allahtan umut kesilmez ,halimiz ortada. Mutlu'nun önünde uzun bir süreç var. Doktorlar Mutlu'nun sağlık durumunun iyiye gittiğini söylüyorlar. Bu saatten sonra masraf lazım kızım için ama imkanım yok. Şimdiye kadar ufak tefek yardımlar dışında ciddi anlamda herhangi bir yardım yapılmadı. 34 gündür buradayım. Burada yatıp kalkıyoruz. Çocuklarımla beraber geceleri soğuk oluyor. Allah'ıma sığınmışım, ondan sonra da tüm yetkili kişilerden ve büyüklerimizde Tubam için yardım istiyorum. Çünkü bu kızın tedavi olması lazım” dedi.

Mutlu Kaya gözlerini açtı

Mutlu Kaya uyandırılamıyor

Mutlu Kaya'dan iyi haber geldi

 "BİN 400 LİRA FATURA ÇIKTI"

Büyük zorluklar yaşadıklarına dikkat çeken anne Kaya, bunu defalarca dile getirmesine rağmen kendilerine el uzatılmadığını dile getirdi. Kimseyi kötülemek ya da karalamak istemediğini ancak kendilerini ziyaret edip, destek sözü verenlerin bir daha aramadığını vurgulayan Kaya, "Mutlu’nun önünde uzun bir süreç var. Bu saatten sonra büyük masraf lazım Mutlu için. Ancak imkanım yok. Ben herkesten destek bekliyorum. Dün bin 400 lira fatura çıktı medikal giderleri için. Bunu bile ödeyemedik. Valiliğe başvurduk. ‘Yarın sonuç çıkar’ dediler. Burada çoğu zaman yemek alamadık. Çok sıkıntı çekti. Kaç kere yemek almak için gittiğimde küçük düşürüldüm. 32 gündür buradayım sadece iki kere yemek almak için gittim. Tepki görünce artık gitmedim. Dün kendileri buraya getirdiler yemeği" dedi.

"ARSADA YILANLAR VAR"

Her açıdan sıkıntılar yaşadıklarına dikkat çeken Kaya, şunları kaydetti:"Ramazan ayı geliyor ben buradayım. Bu gece de burada yattık, güvenlikçiler geldi, ‘Allah'tan korkmuyor musunuz, burası yılan dolu’ dediler. Burada beklemek zorundayım. Ben Cumhurbaşkanı, Başbakan ve tüm büyüklerimizden, duyarlı kişilerden yardım bekliyorum. Çünkü Mutlu’nun tedavi olması lazım. Onların da olabilir. Bu herkesin başına gelebilirdi. Bunu herkesin anlaması lazım. Gelip de, ‘yapacağım’ deyip çekip gidiyorlar. Lafta sözde kalmasın. Çünkü çaresizim. Her şey Tuba’m (Mutlu) için. Neresi olursa olsun ben Tuba'm için her tarafa başvuracağım. Onun için her şeyi yapacağım. Çünkü Tuba’m üniversiteyi okuyamadı. Çalışmak zorundaydı. Tuba’m suçsuz günahsızdı. Basın ve internet siteleri çok yanlış şeyler yazdı. Ama ben biliyorum evladımı. Söylesinler ben evladımı bildikten sonra dünyanın ne bildiği önemli değil."

DOKTORU: BİLİNCİ AÇIK, ANLAMLI TEPKİLER VEREBİLİYOR

Yoğun bakım ünitesinde tedavisi devam eden Mutlu Kaya'yla ilgili Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yöneticisi ve Başhekim Doç. Dr. Hikmet İyem'den de akşam saatlerinde bir açıklama geldi. Kaya'nın artık solunum cihazına ihtiyaç duymadığını belirten İyem, şöyle konuştu:

Tedavisinde önemli aşamalar katedildi. Mutlu'nun sağlık durumu ilk geldiğinden bu yana çok daha iyi bir seviyeye geldi ve bilinci açık. Ona seslendiğimizde, artık gözlerini açıp anlamlı tepkiler verebiliyor. Bu şekilde Mutlu ile iletişim kuruyoruz. Mutlu'nun beslenmesini ise mama vererek yapıyoruz. Mutlu'nun tam olarak iyileşmesi için biraz daha zaman lazım.

Anne Hanım Kaya ise kızını en son dün gördüğünü ve durumunun eskiye nazaran daha iyi olduğunu ifade etti. Yaklaşık bir ayı aşkın süredir hastane önünde çocuklarıyla beraber yatıp kalktıklarını belirten Kaya, tek beklentilerinin Mutlu'yu yeniden ayakta görmek olduğunu söyledi.

Kızının şarkı söylemesini hasretle beklediğini vurgulayan Kaya, "Ciğerim çok yanıyor. Anne olan anlar. Onun boyunu, sesini, bakışını, yanımda yatışını özledim. Ben bunu gördüm ve yaşadım, başka annelerin bu acıyı yaşamasını istemiyorum" dedi. Kendisinin akciğer hastası olduğunu ve zor günler geçirdiklerini anlatan Kaya, hastanede kendilerini ziyarete gelenlerin yardımda bulunmadığını da kaydetti. Mutlu'nun bin 300 liralık medikal malzemesi masrafını ödeyemediklerini dile getiren Kaya, duyarlı herkesten yardım beklediklerini aktardı.

CİHAN-DHA-AA