Muvazzaf askerler ve suikast girişimiyle suçlananlar adliyede

İSTANBUL- Ergenekon soruşturmasının 10. dalgasında gözaltına alınan dokuz muvazzaf asker dün  savcı Zekeriya Öz’e ifade vermek üzere adliyeye sevk edildi. Sivas’ta Ermeni cemaatinin temsilcisine suikast planladıkları öne sürülen üç zanlı İstanbul’a getirildi, diğer yedi kişi ise serbest bırakıldı.
Ergenekon soruşturması kapsamında geçen çarşamba günü başlatılan geniş kapsamlı operasyonda gözaltına alınan altısının albay olduğu belirtilen muvazzaf dokuz asker, İstanbul Merkez Komutanlığı’ndaki işlemleri tamamlandıktan sonra dün Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’ne gönderildi. Zanlılar, soruşturma savcısı Zekeriya Öz’e ifade vermeye başladı.  Eski Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri emekli Orgeneral Tuncer Kılınç’ın ve önceki gün gözaltına alınan avukatı Mustafa Hüseyin Buzoğlu’nun avukatı Hasan Gürbüz de dün mahkemeye başvurdu. Buzoğlu avukat olduğu için ifadesinin polisçe alınamayacağını söyleyen Gürbüz, müvekkilinin adliyeye sevk edilmesini istedi. Gürbüz, emekli paşa Kılınç’ın susma hakkını kullanacağını söyledi. Eski Genelkurmay Adli Müşaviri emekli Tümgeneral Erdal Şenel’in avukatı Abdullah Kaya’ysa daha önce şikâyet ettikleri nezaret koşullarının iyileştirildiğini de söyleyerek kaloriferlerin  açılıp, battaniye verildiğini anlattı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü ise internet sitesinde Ergenekon zanlılarının tutulduğu nezarethanelerin fotoğraflarını  internet sitesine koydu.  

Savcıya tam zırhlı araç
Bu arada Ergenekon soruşturmasını yürüten Savcı Zekeriya Öz’e  sadece camları zırhlı olan Renault yerine tam zırhlı, Mercedes tahsis edildi. 
Sakarya ve Ankara’daki evlerinde onlarca el bombası, silah ve kurşun bulunan Yarbay Mustafa Dönmez’in firarda olduğu ortaya çıktı. Kara Kuvvetleri Komutanlığı Lojistik Komutanlığı’nda görevli Dönmez’i cep telefonundan arayan polis, hakkında yakalama kararı olduğunu bildirdi. Dönmez, telefondaki polislere kısa süre içinde evine gelip teslim olacağını söyledi ancak ortadan kayboldu.