Müvekkil gibi avukatı da tehditçi

Hukukta sınır yok

İsmail Türüt ve Ozan Arif'in cinayeti öven şarkısına bir destek de övülen Yasin Hayal'in avukatı Fuat Turgut'tan geldi. Bir duruşma öncesinde, "Canınız cehenneme, Ermenistan'a gidin" diye bağıran Turgut, Nobelli Yazar Orhan Pamuk'a Hayal'in yönelttiği tehdidi de tekrarladı: "Orhannes Pamukyan'a ben de 'Akıllı ol, devletine milletine iftira atma' diyorum."

TRABZON/İSTANBUL - Gazeteci Hrant Dink cinayetinde azmettirici olmakla suçlanan Yasin Hayal'in avukatı Fuat Turgut sınır tanımıyor. Dink cinayeti davasının ilk duruşmasının görüldüğü 2 Temmuz'da bir avukatın "Ben de Hrant Dink'im!" demesi üzerine "O zaman canınız cehenneme! Ermenistan pasaportunuz var. Ermenistan'a gidin!" diye bağıran Turgut'un dünkü hedefi Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk'tu. Turgut, "Orhannes Pamukyan'a ben de 'Akıllı ol, devletine milletine iftira atma' diyorum" dedi.
Gazeteci Hrant Dink katledildikten sonra yakalanan adı cinayetin azmettiricisi olarak geçen Yasin Hayal, 24 Ocak'ta ilk kez yargı önüne çıkarılırken polislerin yanında Nobel ödüllü yazarı tehdit etti: "Orhan Pamuk akıllı olsun akıllı."
Bu sözler Dink'in öldürülmesiyle ilgili davada Yasin Hayal'e yönelik suçlamalar arasında sıralanırken, Pamuk da bu tehditten dolayı mağdur sıfatıyla davada yer aldı.
O günden bugüne kendini 'vatansever' olarak tanımlayan birçok kişi açık açık tehditlerini sürdürdü. Hedeflerinde kimi zaman azınlıklar kimi zaman aydınlar vardı. Katil zanlılarını övdüler, hatta onlar adına şarkılar klipler yaptılar. Bu koroya İzmir'den, Erzurum'dan baro başkalarının da dahil olduğu hukukçular da katıldı. Yazar Pamuk'a son tehdit yine tanıdık bir 'hukukçudan' geldi. Yasin Hayal'i savunan avukat Fuat Turgut, dün Trabzon'da bir panelde yaptığı açıklamada müvekkili gibi konuştu: "Orhannes Pamukyan'a, ben de 'Akıllı ol, devletine milletine iftira atma' diyorum. Yasin'in bu söyleminde Orhan Pamuk'u tehdit yok. Tehdit o şekilde olmaz. 'Ben seni öldüreceğim, yok edeceğim, bunun hesabını soracağım' demek tehdittir."
Türüt'e de destek
Hayal'in avukatı Turgut, Dink cinayeti zanlılarını öven İsmail Türüt'ün söylediği, Arif Şirin'in (Ozan Arif) sözlerini yazdığı 'Plan Yapmayın Plan' türküsüne de tam destek verdi: "Altına ben de imzamı atıyorum. Türküyü kınayanlara bir bakın, Apo için türkü yapanlar bile var."
Bu tür tehdit ve hedef göstermeler Dink cinayetinin ardından sık sık gündeme geldi:
Beyaz bereli taraftar
Dink'in katil zanlısı O.S.'nin cinayet sırasında kafasında bulunan 'beyaz bere' bazı kesimlerin simgesi haline geldi. Cinayetten bir süre sonra bir maçta Trabzonspor taraftarları 'Hepimiz Türküz', 'Hepimiz Trabzonluyuz', pankartı açtı. Şubat ayında Afyonkarahisar Atatürk Stadı'nda oynanan başka bir maçtaysa tribünler 'Hepimiz Ogün'üz' diye bağırdı ve beyaz bere taktı. Malatyaspor-Elazığspor arasında oynanan maçtaysa Dink'in Malatyalı olması nedeniyle, 'Ermeni Malatya' sloganı atıp, 'Ne Ermeniyiz, ne Malatyalıyız, Elazığlıyız, Türkiye sevdalısıyız' yazılı pankart açtı.
'Neydi o Ermeni'nin adı'
Arif Şirin ve İsmail Türüt'ün mimarı olduğu 'Plan Yapmayın Plan' türküsüyse 'açık tehdit ve hedef göstermelerin' son halkası oldu. Türküye Hrant Dink davası sanıkları O.S. ve Yasin Hayal'i öven klipler çekildi. Hrant Dink'ten söz ederken "Neydi o Ermeni'nin adı" diyen Arif Şirin, gazeteci Ali Bayramoğlu'nu kastederek şöyle konuştu: "Yani bilmiyorum hangi akla hizmet ediyor." (Radikal, dha)'Mc Donald's davası yeniden'
Avukat Fuat Turgut, iddianamede azmettirici sanıklar arasında yer alan Yasin Hayal'in sadece 'yardım ve yataklıkla' suçlanabileceğini ileri sürdü.
"Hayal katil zanlısı, O.S.'ye silah verirken, 'İstersen yapmayabilirsin, mecbur değilsin, istersen vazgeçebilirsin' diyor. Halbuki, azmettiren insan heyecanla 'şunu yapın, bunu yapın' der."
Turgut, gerçek azmettiricinin bir süre polise muhbirlik yaptığı belirlenen Erhan Tuncel olduğunu iddia etti.
Turgut, Yasin Hayal'in yaptıkları görüşmelerde pişman olduğunu da söyledi: "Bana, 'Ben onun Türk milletine düşman olduğuna inandım. Onun için O.S.'nin işleyeceği bu cinayete yardım ettim. Sonradan Erhan'ın polis tarafından kullanılan birisi olduğunu anlayınca pişman oldum. Çünkü kullanıldığımı anladım' dedi."
'20 sayfa mektup yazdı'
Turgut, Yasin Hayal'in 15 gün önce mahkemeye yaklaşık 20 sayfalık mektup gönderdiğini belirterek, şöyle konuştu: "O mektupta da yine Erhan'ın, O.S. ve kendisini nasıl kullandığını anlatmış. Yasin Hayal, McDonald's bombalamasında daha önce Erhan'ı korumuştu. Şimdi bombayı yapan kişinin Erhan olduğunu mahkemeye beyan ediyor. Bunu duruşmada da daha önce açıkladı. Bunun üzerine McDonald's davası yeniden açılıyor."