Muzaffer Akgün'e veda

Muzaffer Akgün'e veda
Muzaffer Akgün'e veda
90 yaşında hayatını kaybeden Türkiye'nin ilk Altın Plak ödüllü, 'Türkülerin Anası' olarak anılan sanatçısı Muzaffer Akgün, vasiyetindeki isteği üzerine kendi söylediği türkülerle son yolcuğuna uğurlandı.

Rahatsızlığı nedeniyle kızının İstanbul ’daki evinde hayatını kaybeden devlet sanatçısı Muzaffer Akgün için ilk tören kendisinin de eskiden görev yaptığı Harbiye’deki İstanbul Radyosu’nda düzenlendi. Sanatçının Türk bayrağına sarılı naaşı saat 11.00 sıralarında TRT Stüdyosuna getirildi.

Hürriyetin haberine göre, törene Akgün'ün kızı Feryal Korur, torunları Ceyla, Can ve Cem Korur, torununun kızı Dilara Korur, TRT İstanbul Müdürü Abdulhamit Avşar, Türk Halk Müziği Sanatçıları Belkıs Akkale, Ümit Tokcan, TRT Yurttan Sesler Korosu Şefi Zafer Gündoğdu, Sezen Cumhur Önal, TRT Radyo sanatçıları ile yakınları ve sevenleri katıldı.

VASİYETİ YERİNE GETİRİLDİ

Tören sırasında, ilk duayı etmek istediğini söyleyen Sezen Cumhur Önal, Akgün'ün cenazesinin başına geçerek dua etti. Usta sanatçının vasiyeti üzerine  'Geceler Yarim Oldu' ve 'Yine Gam Yükünün Kervanı Geldi' adlı iki türkü, Muzaffer Akgün'ün sesinden dinletildi. Usta sanatçının türkülerini dinleyen sevenleri oldukça duygulandı.  Vasiyetin yerine getirilmesinden sonra, Akgün'ün sanatçı dostları ve çalışma arkadaşları birer konuşma yaptı.

YERİ DOLDURULAMAZ

Törene katılan TRT İstanbul Müdürü Abdülhamit Avşar, ölüm ve hayat kavramları üzerine çok şey söylenebileceğini belirterek, "Hayatta öyle insanlar, öyle büyük sanatçılar vardır ki, bir yer doldururlar. Yer işgal ederler. Kalenin burçları gibidir. Biz onları ekranlarda görmesek, radyoda seslerini işitmesek ve gazetelerde isimlerine rastlamasak da bu böyledir. Onların doldurdukları yerin büyüklüğünü ancak aramızdan ayrıldıkları zaman idrak edebiliriz. İşte bugün öyle günlerden birisi " dedi.

TEŞVİKİYE CAMİİ'NE GETİRİLDİ

Daha sonra Muzaffer Akgün'ün cenazesi Şişli Teşvikiye Camii'ne getirildi. Törende taziyeleri Akgün'ün kızı Feryal Korur, torunları Ceyla, Can ve Cem Korur kabul etti. ‘Türkülerin Anası’ Muzaffer Akgün'ün cenazesi öğle namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından Zeytinburnu Merkezefendi Mezarlığı'ndaki aile kabristanlığında toprağa verildi.

MUZAFFER AKGÜN KİMDİR?

1930 doğumlu Muzaffer Akgün, TRT kökenli Türk Halk müziği ses sanatçısıdır. Kışlalar Doldu Bugün türküsüyle tanınmıştır. Türkülerin Anası olarak bilinen sanatçı Türkiye ’nin ilk Altın Plak ödüllü sanatçısıdır. TRT İstanbul Radyosu ve Ankara Radyosu'nda görev yaptı.1 Ağustos 2015'te İstanbul'da vefat eden sanatçı Zincirlikuyu Mezarlığı'nda defnedildi.