Müzakere için yeşil ışık

Avrupa Komisyonu Başkanı Barroso, "İlerleme Raporu, Türkiye'yle müzakere önerecek" dedi. Genişleme Sorumlusu Verheugen: "Rapor olumlu çıkarsa dört-altı ay içinde müzakereler başlamalı."
Komisyon yetkilileri, "Müzakerelerin nasıl formüle edileceğini tartışıyoruz" diyor. Britanya Dışişleri Bakanı Straw, Çeklerden Türkiye'ye destek istedi.
Haber: GÜVEN ÖZALP / Arşivi

BRÜKSEL - Avrupa Komisyonu'nun 6 Ekim'de yayımlayacağı İlerleme Raporu'nda AB liderlerine Türkiye'yle müzakerelere başlaması için yeşil ışık yakılması neredeyse kesinleşti. Komisyonun üst düzey yetkilileri, "Bu aşamada tartışma yaratan konu müzakerelerin başlamasını önerip önermeyeceğimiz değil, bunu nasıl formüle edeceğimiz" ifadesini kullandı.
"İlerleme Raporu'nda Türkiye'yle müzakerelere başlanmasının önerilmesi neredeyse kesin" diyen bir komisyon yetkilisi yeşil ışık için bulunacak formülün herhangi bir şüpheye yer bırakmayan ve üye ülkeleri tatmin edecek nitelikte olmasına çalıştıklarını belirtti.
Verheugen'in çıkışı
AB Dış İlişkiler Komitesi'nde dün konuşan Avrupa Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu üyesi Günter Verheugen, Türkiye'nin müzakerelere başlamasının iki yıl ertelenmesi çağrılarını reddetti. Geçen aralıkta Brüksel zirvesinde alınan kararı hatırlatan Verheugen, komisyonun raporunun olumlu çıkması halinde müzakerelerin 4 ile 6 ay arasında başlaması gerektiğini ifade ederek, bunun geciktirilemeyeceğini belirtti. Raporun hazırlanır hazırlanmaz parlamentoya sunulacağını belirten Verheugen, "Raporun içeriğiyle ilgili olarak ise size, bazı sürprizler olabileceğini söyleyebilirim" dedi. Verheugen, sürprizlerin ne olabileceği konusunda ise bir şey söylemedi.
Aralık ayında Brüksel zirvesinde "Eğer komisyon Türkiye için olumlu rapor verirse müzakereler ertelenmeksizin başlanılır" kararı verilmişti.
Polonya dersleri
Komisyonun müzakere önerisini yaparken, son genişleme sırasında özellikle Polonya'yla yaşanan sıkıntıların tekrarlanmasına yol açmayacak ve sıkı kuralları beraberinde getiren bir metot benimsemesi bekleniyor. Yetkililer, bunun 'özel şart' olarak algılanmaması ve geçmiş tecrübelerden alınan derslerin yansıması olarak anlaşılması gerektiğine vurgu yaptı.
İlerleme Raporu'nun yanı sıra üye ülkelerle Avrupa Parlamentosu'na bir perspektif verebilmek amacıyla bir de Etki Raporu hazırlanacak. Türkiye'nin katılım 'maliyetini' ortaya koyacak Etki Raporu'nda özellikle jeostratejik öneme vurgu yapılacağı, ekonomik anlamda maliyetee yönelik öngörü olmayacağı belirtiliyor.
Komisyon içerisinde Türkiye aleyhinde tutumlarını net bir şekilde sürdüren iki üye var:
Avusturya temsilcisi, tarımdan sorumlu komiser Franz Fischler ve Hollanda'nın temsilcisi olan iç pazardan sorumlu Frits Bolkestein. İspanya temsilcisi Loyola de Palacio'nun da bazı çekinceleri bulunduğu biliniyor. Türkiye için kararın oyçokluğuyla alınacak olması ise Ankara'nın elini rahatlatıyor.