'Müzakereci en son konu'

Hükümet, AB ile müzakereleri yürütecek heyet ve başmüzakereciyi dün yaptığı Bakanlar Kurulu toplantısında da belirleyemedi. Adalet Bakanı ve hükümet sözcüsü Cemil Çiçek, "Heyetin belirlenmesinde herhangi bir sıkıntı yok.

ANKARA - Hükümet, AB ile müzakereleri yürütecek heyet ve başmüzakereciyi dün yaptığı Bakanlar Kurulu toplantısında da belirleyemedi. Adalet Bakanı ve hükümet sözcüsü Cemil Çiçek, "Heyetin belirlenmesinde herhangi bir sıkıntı yok. Bize göre başmüzakereci, en son düşünülmesi gereken bir konudur" dedi.
Bakanlar Kurulu'nun dünkü toplantısında Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Türkiye'nin AB süreci ve diğer dış politika konularıyla ilgili bilgi verdi. Çiçek, toplantının ardından ele alınan konularla ilgili şu değerlendirmeleri yaptı:
AB geri planda değil: AB sürekli gündemimizde. Ancak 17 Aralık'tan sonra sanki hükümet bu konuda bir şey yapmıyormuş gibi eleştiriler var. Hükümet AB yolunda ciddi adımlar attı. Reformlar gerçekleştirdi.
'AB'den üç konuda beklentimiz var'
İçe döndük çalışıyoruz: Eskiden dışa dönük çalışırken, şimdi içe dönük çalışıyoruz. 3 Ekim'den sonra da hem içe hem dışa yönelik çalışma yapılacak. AB'den üç konuda beklentimiz var. Yeni Katılım Ortaklığı Belgesi, Çerçeve Kâğıdı, AB ve Türkiye kamuoylarının hazırlanmasıyla ilgili çalışma kağıdı. Bunlarla ilgili olarak AB Komisyonu'ndan açıklama gelmedi.
İsim hâlâ yok: Müzakere heyeti ve başmüzakereciyi belirlemeyi AB'den gelecek metinlere endekslemedik. Ancak bize göre başmüzakereci, en son düşünülmesi gereken bir konudur. Bu konuda hükümet içinde sorun yok. Ama sorun beklentisi içindeyseniz, bir şey diyemem.
Suça itilmiş çocuklar sorunu
Güvenlik zirvesi: Marttaki güvenlik zirvesinde sadece kapkaç değil büyük kentlerde suça itilmiş çocuklar gibi konular da ele alınacak.
Dört yeni tasarı imzada: Belli istisnalar dışında memurlara sicil affı öngören tasarı; TCK'ya uyum kapsamında çıkarılması gereken çocuk mahkemelerinin kuruluş görev ve yetkilerini düzenleyen tasarı; bazı cezalara hapis yerine idari yaptırım öngören kabahatlarla ilgili tasarı ve bazı suçlara kısıtlama getiren denetimli serbestlik tasarısı olmak üzere dört yeni tasarıyı imzaya açtık. Bunları kısa zamanda TBMM'ye sevk edeceğiz. Son tasarıyla ilgili mevzuatta hüküm yok. Bu tasarıyla Türkiye'de yeni bir kurumsallaşmaya gidilecek.
Başbakan Çanakkale'ye gidecek: 18 Mart Çanakkale savaşlarının yıldönümüne ilişkin yeni bir çalışma yapılıyor. Bu kutlamalara Başbakan, bakanlar ve geniş bir heyet katılacak. Çanakkale savaşlarının meydana geldiği bölgenin bizim için kutsiyeti var.


    http://www.radikal.com.tr/7394517394510

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.