Müzakerelerde 22'nci fasıl açıldı

Müzakerelerde 22'nci fasıl açıldı
Müzakerelerde 22'nci fasıl açıldı

Türkiye nin Avrupa Birliği ne tam üyelik müzakerelerinde 3 yıl aradan sonra yeni fasıl açıldı.

Türkiye ’nin AB’ye katılım müzakerelerinin 22’ncisi olan bölgesel Politika ve Yapısal Araçların Koordinasyonu’ faslı, AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, AB Dönem Başkanı Litvanya’nın Dışişleri Bakanı Linas Linkevicius ve AB Komisyonu’nun genişlemeden sorumlu üyesi Stefan Füle’nin katıldığı hükümetler arası konferansla açıldı. Böylece Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne tam üyelik müzakerelerinde 3 yıl sonra bir fasıl açılmış oldu.
Avrupa Birliği (AB) Bakanlığı 22’nci faslın açılması ile ilgili yaptığı açıklamada Yapısal Araçların Koordinasyonu’nun AB’nin ekonomik, sosyal ve bölgesel uyum hedeflerine yönelik öncelikleri çerçevesinde üyelikle birlikte kullanılabilecek üç ana fon olan Avrupa Bölgesel Kalkınma Fonu, Avrupa Sosyal Fonu ve Uyum Fonu’nun (Yapısal Araçlar) kullanımına yönelik mekanizmanın oluşturulmasını kapsadığı dile getirildi. Açıklamada, sağlanacak fonların, yerel yönetimlerin güçlendirilmesi, kadın-erkek fırsat eşitliğinin sağlanması ve çevreye duyarlı bir kalkınma hedefi doğrultusunda kullanılacağı dile getirildi.

Güney Kıbrıs aklını toplasın

Bölgesel Politika ve Yapısal Araçların Koordinasyonu faslının açılmasını değerlendiren Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, faslın açılmasının “aslında gecikmiş bir pozitif adım” olduğunu söyledi. Bağış, Türkiye’nin bu faslın açılmasına yıllardır hazır olduğunu ancak eski Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin engellediği fasıllardan biri olduğu için açılamadığını ifade etti. Bağış, ‘Yargı ve Temel Haklar’ faslı ve ‘Adalet, Özgürlük ve Güvenlik ’ fasıllarını engelleyen Güney Kıbrıs artık aklını başına toplasın” dedi.
Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada ise “Üç yıllık bir aradan sonra 22’nci faslın açılması müzakere sürecimizin canlandırılması bakımından önemli bir ilk adımdır ” denildi.