@omererbil

Müzeler hırsızlarını deşifre edecek

Haber: ÖMER ERBİL / Arşivi

Ayasofya Müzesi bahçesinde yer alan 2. Selim Türbesi’nden çalınan 16. yüzyıl İznik çinilerinin Louvre Müzesi’nde olduğunu belirten bilgilendirme tabelalarından her müzeye asılacak. Müzeler çalınan eserlerini yurt dışında hangi müzede olduğunu belirten bir kaydı hazırlayıp bakanlığın onayına sunacak. Bakanlık olurundan sonra eserlerin yanına nereden, nasıl, hangi tarihte çalındıkları ve şimdi hangi ülkede olduklarına dair bilgilerin yer aldığı bilgilendirme levhaları İngilizce ve Türkçenin yanı sıra bulunduğu ülkenin dilinde yer alacak. Aynı uygulama ören yerleri için de geçerli olacak. 

3 dilli tabela 

Ayasofya’da 2. Selim Türbesi’ni ziyaret edenleri, 3 dilde yazılmış bir levha karşılıyor: “Önünde
bulunduğunuz bu çiniler kopyadır. Çinilerimizin asılları ise Louvre Müzesi’ndedir. Bu, sanat hırsızlığıdır.”
Bu uygulamayı Radikal geçen ay 25.12.2012 tarihinde ‘‘Ayasofya’da bir levha: Hırsız Louvre’’ başlığı ile duyurmuştu. Bakanlık bu uygulamayı şimdi tüm Türkiye müzeleri ve ören yerlerinde uygulamak istiyor.
Radikal’in duyurduğu haberden sonra Kültür ve Turizm Bakanlığı Ayasofya Müzesi’ndeki uygulamanın tüm müzelerde olması için düğmeye bastı. Bakanlıktan tüm illerin valiliklerine ‘Tarihi Eser Kaçakçılığı’ başlığı ile gönderilen yazıda, hazırlanacak bilgilerin bakanlık onayına sunulup gerekli onay alındıktan sonra müzelerdeki panolarda yer alması istendi.