Myanmar da nere?

Eski adı Burma
Başbakan Ecevit AB'nin kararı doğrultusunda bir genelge yayımlayarak 39 yıldır askeri rejimle yönetilen Myanmar'la bütün ilişkilerin askıya alınmasını ve ambargo uygulanmasını istedi. Genelgenin gittiği ilgili bakanlıklarda önce bir şaşkınlık yaşandı. Haritalarda böyle bir ülkeye rastlamayan bürokratların yardımına Dışişleri Bakanlığı yetişti. Uzakdoğu ülkesi Burma'nın adı askeri darbeden sonra Myanmar olarak değişmişti.
Haber: FATMA SİBEL YÜKSEK / Arşivi

ANKARA - Başbakan Bülent Ecevit'in önceki gün yayımladığı bir ambargo genelgesi, bakan ve bürokratlarda Myanmar şaşkınlığı yarattı. Myanmar'ın neresi olduğunu bilemeyen bakan ve bürokratlar haritada böyle bir ülke göremeyince, Dışişleri Bakanlığı'ndan yardım istedi.
AB ambargo uyguluyor
Avrupa Birliği'nin (AB) beş yıl önce aldığı karar çerçevesinde, askeri rejimle yönetilen Myanmar'la siyasi, ekonomik ve askeri ilişkilerin 'askıya alınmasını' isteyen Başbakan Ecevit, genelgede, bu ülkeye silah, mühimmat ve askeri araç-gereç sevkıyatına ambargo konulduğunu kaydetti. Genelgede, Myanmar'la insani amaçlar dışındaki yardım ve kalkınma programlarının askıya alınması istendi. Ecevit, bu ülkeye yapılacak üst düzey resmi ziyaretlerin de askıya alındığını belirtirken, Myanmar'da iş başında olan 'Barış ve Kalkınma Devlet Konseyi' adlı askeri yönetime mensup üst düzey yetkililer ile ailelerine Türkiye'ye giriş ve transit vize verilmemesini de talep etti.
Genelge, ilgili bakanlıklar ile Başbakanlık birimlerine dağıtıldı, ancak hiç kimse Myanmar'ın neresi olduğunu ve Türkiye'nin böyle bir ülkeyle ilişkisi bulunup bulunmadığını bilemedi. Genelgeye muhatap olan bazı bakan ve üst düzey bürokratlar, önce Myanmar'ın neresi olduğunu öğrenmek için bu ülkeyi harita üzerinde aradı.
Meğer adı değişmiş
Çabalar sonuç vermeyince, Dışişleri'ne soruldu. Dışişleri de Uzakdoğu coğrafyasında yer alan Myanmar'ın eski Burma olduğunu bildirdi. Ülke, askeri rejimden sonra
'Myanmar' adını almış, ancak diktatörlük yönetiminin kanlı uygulamaları sonucunda dünyadan dışlanmıştı.
Avrupa Birliği, 1962 yılından bu yana askeri rejim altında bulunan Myanmar'a 1996 yılında çeşitli yaptırımlar ve ambargo uygulanması için Ortak Tutum Kararı aldı. Altışar aylık sürelerle uzatılarak bugüne kadar gelen uygulamalara böylece AB'ye aday ülke statüsünü kazanan Türkiye de dahil oldu.
41 milyon nüfusu var
Nüfus: 41 milyon 700 bin
Yüzölçümü: 678 bin km kare
Başkent: Rangun
Diller: Burma dili, etnik diller
Dinler: Budizm,
Hıristiyanlık, İslam
Ortalama yaşam: 54 yıl (erkek), 56 yıl (kadın)
Para birimi: Kyat
Başlıca ihraç malları: Kereste, balık, karides, pirinç, baklagiller, afyon.