'Mydonose'un 10 yıllık macerası yıkımla bitti...

'Mydonose'un 10 yıllık macerası yıkımla bitti...
'Mydonose'un 10 yıllık macerası yıkımla bitti...

6 Nisan?daki yangının ardından ekimde açılmaya hazırlanan dev çadır, dün yerle bir edildi. fotoğraf: AA

İSTANBUL -  David Copperfield’ın sihirbazlık şovu... Anadolu Ateşi... Mamma Mia... Troya... Görkemli gösterilere ve konserlere ev sahipliği yapan İstanbul Gösteri Merkezi (Mydonose) dün yıkıldı.  Aslında bu dev çadırın büyük kısmı 6 Nisan günü burada sergilenen ‘Troya’nın kostümleriyle birlikte yanmıştı. Yangından arta kalanlar da dün belediye ekipleri ‘ruhsatsız olduğu’ gerekçesiyle yerle bir edildi.
4 bin 500 kişi oturma kapasiteli 8 bin metrekarelik dev çadın yaklaşık 10 yıl önce Mydonose Showland olarak açıldı. Açılır açılmaz da İstanbul’un eğlence hayatına farklı bir boyut getirdi. Pek çok müzik ve dans gösterisinin yanı sıra Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün kızı Kübra’nın düğünü de burada yapıldı. Mydonose olarak tanınan sonda MyShowland adını alan merkezin adı, Gülen cematinin burada düzenlediği Türkçe Olimpiyatları’nın ardından Türkçeleştirildi. İstanbul Gösteri Merkezi (İGM) oldu.
Ancak İGM yönetimiyle İstanbul Büyükşehir belediyesi arasında ruhsat ve iskân problemleri ortaya çıktı. Ardından 6 Nisan günü Obama’nın Türkiye ziyareti sırasında yangın patlak verdi. Ölü ve yaralı olmayan yangının sabotaj olabileceği iddia edildi. Daha sonra ‘elektrik kontağı’ndan çıktığı açıklandı.
Ekim ayında yeniden eski renkli günlerine dönmeye hazırlanan İGM, dün yangından arta kalan enkazı toplayan işçilerin şaşkın bakışları arasında yıkıldı. İstanbul Büyükşehir Belediye Encümeni’nin, yapının ruhsatsız ve iskâna uygun olmadığı gerekçesiyle aldığı yıkım kararını uygulamak üzere gelen 75 kişilik zabıta ekibi, üç iş makinesiyle çadırın çelik iskeletini yerle bir etti. Çevik Kuvvet ekipleri de yıkım sırasında güvenlik önlemi aldı. İGM Genel Koordinatörü Erhan Gülnar, yıkım kararına karşı hukuki bir süreç başlattıklarını, bunun sürdüğünü, (dünkü) yıkım konusunda kendilerine herhangi bir tebligat yapılmadığını söyledi. Yeniden hukuki yollara gideceklerini açıkladı.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada ise İGM’nin mülkiyetinin İstanbul Dünya Ticaret Merkezi A.Ş’ye ait olduğu ve yürürlükteki 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planında ‘Yol, Otopark, Yeşil Alan, Ticaret Merkezi’ alanında kaldığı belirtildi. Açıklamada gösteri merkezinin ‘ruhsatsız’ ve ‘kaçak’ konumda olduğu belirtilerek hakkında daha önce de 19 Aralık 2006 tarihinde yıkım kararı bulunduğu da hatırlatıldı.  (dha, Radikal)

İstanbul’un sorunu
Pelin Opcin (İstanbul Caz Festivali Direktörü): “Bu aslında sadece Mydonose Showland özelinde değil, genel bir sorun. Tabii ki yapısal ve hukuki anlamda prosedür sorunları varsa bunların düzenlenmesi gerekir. Ancak İstanbul’un genel olarak ciddi bir mekân sıkıntısı var.  İzleyici güvenliği sağlanıp ve yasal düzenlemeler yapılıp böyle mekânların olmasını destekleyici düzenlemelerin yapılması lazım. Devlet ya da yerel yönetimler kendi eliyle yapamıyorsa özel girişimcileri teşvik etmek gerekiyor. Tamamını yok etmek yerine, düzenlemeler yapılabilir.
Şu anda AKM’nin tadilat süresi, zamanlama konusu muamma.  İstanbul Açıkhava Tiyatrosu sadece yaz aylarında ihtiyacı karşılayabiliyor. Kuruçeşme Arena gibi yerler var; ama onlar da ses denetimine takılıyorlar. Ses denetimi doğru bir düzenleme olsa da mekânın verimliliğini düşürüyor.
Şu anda İstanbul dünyaca ünlü Leonard Cohen’i ağırlamaya hazırlanıyor. Biz o kadar büyük bir sıkıntı yaşıyoruz ki. Cohen’in kalibresine uygun mekân yok İstanbul’da. Açıkhava’ya razı ettik. Ancak orada da bir gece evvel Serdar Ortaç konseri var. Bir gecede Serdar Ortaç’ın devasa prodüksiyonunun oradan çıkıp yerine Leonard Cohen’in devasa prodüksiyonunun yerleştirilmesi o kadar zor ki. Karınca gibi çalışacak ve yapacağız.”