N.Ç davasında karar

N.Ç davasında karar
N.Ç davasında karar
Türkiye'de "Utanç Davası" olarak bilinen, N.Ç. davasında yargılanan sanıklara 5 ile 9 yıl arasında değişen hapis cezası verildi.

‘Utanç davası’ olarak bilinen olay 2002 yılında Mardin’de yaşanmıştı. O tarihte 13 yaşında olan N.Ç, iki kadın tarafından para karşılığı erkeklere pazarlandı. Aralarında devlet memurlarının da bulunduğu 26 kişi N.Ç ile ilişkiye girdi. Olayın duyulması üzerine N.Ç ile ilişkiye girenler ve küçük kızı pazarlayan iki kadın hakkında dava açılmıştı. Mardin 1. Ağır Ceza Mahkemesi, 25 sanığa alt sınırdan 5 yıl ceza vermiş ve iyi hal indirimiyle sanıklar 3 yıl 2 ay ile 4 yıl 10 ay arasında değişen hapis cezalarına çarptırılmıştı. Ancak Yargıtay’ın kısmi bozma kararı üzerine davanın görülmesine yeniden başlanmıştı. ( hürriyet )


  http://www.radikal.com.tr/111719511171953

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  yasalarimizin degismesi lazim - animania

  Acikcasi gazetelerde gecen bu ceza kamu vicdanini rahatlatmadi, daha cok ceza vermeliydiler benzeri soylemlerle her ne kadar empati kurabilsem de sanki yanlis karari veren hakimlermis, butun hata onlardan kaynaklaniyormus gibi gosterdigini dusunmeden edemiyorum. Sonucta bir ceza verilirken amac kamu vicdanini rahatlatmak degildir. Adaletin yerine getirilmesidir. Hakimler de bunu da yasalari temel alarak yaparlar. Olmasi gereken de budur. Aksi takdirde kendini kanundan ustun goren ve kendi kafasina (vicdanina) gore ceza dagitan hakimlerimiz olurdu. Eger sonuclardan memnun kalmiyorsak, ki bu durumda cogumuz boyle dusunuyoruzdur eminim, yapilmasi gereken ilgili yasalarin en kisa surede duzeltilmesidir.

  Iyi Hal & Kotu Hal - outofmemory

  Temelde yanlis bir durum var. Iyi hal var diye indirim yapilmamali. Kotu hal varsa bindirim yapilmali. Bu arada bu insansi varliklar 3-4 sene sonra tekrar aramizda olacaklar. Hepimize hayirli olsun

  İYİ HALMI DEDİNİZ? - abidinroj

  Bu tür yüz kızartıcı bir suça bulaşmiş bir insan için,'iyi hal'dan ceza indirimi olabilirmi?