N.E.'yi bıçaklayan amca 'Mutlaka öldüreceğim' diye bağırmış

N.E.'yi bıçaklayan amca 'Mutlaka öldüreceğim' diye bağırmış
N.E.'yi bıçaklayan amca 'Mutlaka öldüreceğim' diye bağırmış

Sedyede bıçaklanan N.E.?nin Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi?nde tedavisi sürüyor.

Siirt'te ailesinin saldırısından kurutlmak için altıncı kattan atlayan N.E.'yi daha sonra bıçaklayan amcası, 'Bu kızı mutlaka öldüreceğim' diye bağırmış
Haber: FERİT ASLAN / Arşivi
SERDAR SUNAR / Arşivi

SİİRT  - Erkek arkadaşını ziyarete gittiği sırada yakınlarının saldırısına uğrayarak ağır yaralanan 17 yaşındaki N.E.’nin yoğun bakımdaki tedavisi güvenlik önlemleri altında sürerken, annesi ve 12 yaşındaki erkek kardeşi devlet koruması altına alındı. Bıçaklı saldırının faili olduğu gerekçesiyle tutuklanan amca Abdürrahim E.’nin yeğeni N.E.’ye bıçağı sapladıktan sonra kendisini yakalayan polislere “Ben bu kızı mutlaka öldüreceğim” diye bağırdığı belirtildi.
Türkiye’de kadınların aile içi şiddeten korunup korumadığı tartışılırken, önceki gün Siirt’ten vahşet haberi gelmişti.
Siirt’te ilköğretim okulunu bitirdikten sonra liseye devam etmeyen N.E., iddiaya göre istemediği halde halasının oğluyla sözlendirildi. Bu yüzden sık sık ailesiyle tartışan N. E., önceki akşam önce evden çıkıp, yerel yayın yapan Radyo 56 FM’deki DJ arkadaşı Ö.M.E.’yi ziyarete gitti. Genç kızı takip eden babası, kardeşleri ve diğer yakınları, radyoyu basıp önce erkek arkadaşını dövdü, ardından N.E.’ye saldırdı. Genç kız canını kurtarmak için altıncı kattan kendisini boşluğa bıraktı. Yaralanan genç kız önce Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı, oradan da Diyarbakır’daki Dicle Üniversitesi Hastanesi’ne sevk edildi. Bu sırada, sedyeyi taşımaya yardım etmek bahanesiyle yaklaşan amcası Abdürrahim E., bıçağını çıkarıp genç kızın karnına sapladı. Hastanedeki görevliler ve polisler müdahale ederken amca, “Ben bu kızı mutlaka öldüreceğim” diye bağırdı. Polis olay gecesi N.E.’nin babası Süleyman E., amcası Abdürrahim E., kendisiyle yaşıt üvey kardeşi F.E., yine aynı adı taşıyan amcasının oğlu F.E.’yi gözaltına alındı.
Hastanenin güvenlik kamerası kayıtlarından da bıçaklı saldırıyı yapanın amca Abdürrahim E. olduğu saptandı. Amca tutuklanırken, diğerleri serbest bırakıldı.
Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırılan N.E.’nin yoğun bakımdaki tedavisi devam ediyor. Hastane de geniş güvenlik önlemleri alındı.
İfadesi alınan anne E.E. eşi Süleyman E.’nin kendisiyle resmi nikahlı olduğunu, bir de nikahsız eşi olduğunu anlattı. Aile büyüklerinin N.E.’nin annesini de sorumlu tutarak şiddet uygulaması ithimalini göz önünde bulunduran savcılığın talimatıyla E.E., ile 12 yaşındaki oğlu koruma altına alındı.
Bu arada yerel Radyo 56 FM,’in yetkilileri, çalışanların moralinin bozuk olduğu gerekçesiyle yayına ara verdiklerini açıkladı.