N.N.B.'nin yakında yeni bir ailesi olacak

İzmir'in Menderes ilçesinde cinsel istismara uğrayan ve devlet korumasına alınan 17 aylık N.N.B., yeni ailesine kavuşmak için gün sayıyor. Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, N.N.B.'yi evlat edinme konusunda bir ailenin istekli olduğunu açıkladı.

ANKARA - İzmir'in Menderes ilçesinde cinsel istismara uğrayan ve devlet korumasına alınan 17 aylık N.N.B., yeni ailesine kavuşmak için gün sayıyor. Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, N.N.B.'yi evlat edinme konusunda bir ailenin istekli olduğunu açıkladı.
Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu'nun, N.N.B.'nin uygun bir ile naklinin yapılması sürecini gizlilik ilkesi çerçevesinde ivedilikle gerçekleştirdiğini belirten Çubukçu, dün şu açıklamaya yaptı:
"Halen bir ilimizde bulunan 17 aylık bebeğimizin daha sağlıklı bir ortamda büyümesini sağlamak için öncelikle alternatif hizmet modellerinden olan 'evlat edinme' hizmetinden yararlandırılması için o ildeki kurum kayıtlarında evlat edinmek için sırada bekleyen ailelere çağrıda bulunulmuştur. Ayrıca, işlemlerin hızlandırılması için 81 ilin valiliklerine çocuğun travmatik yaşantısını kabul ederek, çocuğa destek olabilecek tüm ailelere çağrı yapılmış ve sonucunun 31 Ocak 2007 mesai bitimine kadar genel müdürlüğümüze bildirilmesi' istenmiştir. Bu süreçte yapılan çağrılarımıza sırada bekleyen ailelerimizden birinin olumlu karşılık vermesi sonucunda, çocuğumuzun evlat edindirme işlemleri başlatılmış olup süreç olumlu bir şekilde devam etmektedir."
N.N.B.'ye 'eziyet ve tevavüz'den yargılanan Yılmaz Varlı 21 yıl, annesi F.B. de 'küçük çocuğa eziyet' suçundan beş yıl hapse mahkûm edilmişti.