Nail Satlıgan yaşamını yitirdi

Nail Satlıgan yaşamını yitirdi
Nail Satlıgan yaşamını yitirdi
İktisatçı Nail Satlıgan, yaşama veda etti. Uzun süredir kanserle mücadele eden Satlıgan, çeviri ve kitap çalışmalarına her şeye rağmen devam ediyordu.

Radikal.com.tr - Karl Marx'ın başyapıtı Kapital üzerine çalışmalarıyla bilinen iktisatçı Nail Satlıgan, 28 Nisan 2013 pazar günü akşam saatlerinde yaşamını yitirdi. Uzun süredir kanserle mücadele ettiği açıklanan Satlıgan, çeviri ve kitap çalışmalarını sağlığı el verdiğince büyük bir çabayla sürdürüyordu.
Yakın dostu Ahmet Tonak, Satlıgan için dini tören düzenlenmeyeceğini, anma töreninin daha sonra duyurulacağını söyledi. Pekin’de başlayan yaşam yolculuğu İstanbul ’da noktalanan Satlıgan, gittikçe ağırlaşan sağlık sorunlarına karşın Kapital’in Almanca aslından Türkçeye kazandırılmasında Mehmet Selik’in yarım kalan çalışmasını tamamlamış, bu eser Nisan 2011'de okura ulaşmıştı.
Marx ve Engels'in ortak eserleri "Komünist Manifesto"yu da Türkçeye çeviren Satlıgan, ayrıca, Türkiye 'nin ileri gelen iktisatçılarındandı ve uzun yıllar İstanbul Üniversitesi'nde öğretim üyeliği yaptıktan sonra emekli oldu.